Jak zmniejszyć inflację, czy to w ogóle możliwe? Obecnie ekonomiści wskazują, że czeka nas kolejne znaczne podniesienie stopy inflacji, a nadchodząca jesień ma nie należeć do najtańszych. Dlatego przygotowaliśmy kilka prostych porad, które nie zatrzymają nieustannie rosnącej inflacji, ale przynajmniej pozwolą trochę mniej odczuć jej skutki.
Czym jest inflacja?
Inflacja jest zjawiskiem sumarycznym i kumuluje się w czasie. Na przykład, według Biura Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych (BLS), w ciągu ostatnich 10 lat wskaźnik inflacji CPI rósł w średnim rocznym tempie 1,9%. Oznacza to, że przedmiot, który dziesięć lat temu kosztował 10 dolarów, teraz kosztuje 13 dolarów; to znaczy, że zwiększył swoją cenę aż o 30%.
Wysiłki banku centralnego, aby powstrzymać wysoką i rosnącą inflację, szkodzą wzrostowi i grożą wepchnięciem światowej gospodarki w recesję. Jednak bezpośrednią przyczyną obecnej presji inflacyjnej jest duża i trwała nierównowaga między podażą a popytem. Wyższe stopy procentowe zmniejszą popyt, ale działania po stronie podażowej muszą również odgrywać ważną rolę w strategiach ograniczania inflacji.
Inflacja w Polsce
Inflacja nie jest tematem, który można podsumować w kilku zdaniach, ale warto zaznaczyć, że poza konsekwencjami, jakie niesie ze sobą nowy program podatkowy Polski Ład, polityka pieniężna, deficyt budżetowy i kontrowersyjne wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie można zapominać o efektach pandemii i wojnie w Ukrainie. Konflikt zbrojny spowodował gwałtowny wzrost cen energii i żywności, co dodatkowo zaostrzyło inflację, zwłaszcza w krajach o niższych dochodach – takich jak Polska.
Jak radzić sobie ze wzrostem cen i podwyżką stóp procentowych?
Nie da się całkowicie zahamować inflacji, a walka z nią nie należy do najprostszych. Prawda też jest taka, że pojedyncze gospodarstwa nie do końca mają wpływ na zmianę poziomu inflacji, ale można podjąć działania, aby nie wpłynęła ona tak bardzo na finanse rodziny. Oto siedem sposobów na to, aby rosnące koszty życia były mniej bolesne.
- Poszukaj tańszych zamienników ulubionych produktów. Wszystko można wymienić na tańszy odpowiednik i wcale to nie oznacza, że będzie to produkt gorszej jakości. Trzeba tylko poświęcić chwilę na to, żeby go poszukać.
- Więcej gotuj w domu. Wychodzenie do restauracji jest przyjemne i wygodne, ale również dosyć kosztowne, więc jeżeli chcesz, aby więcej pieniędzy zostało ci w portfelu, zrezygnuj z częstego stołowania się na mieście.
- Poproś o podwyżkę inflacyjną. Jeśli koszty utrzymania obciążają twoje finanse, może ci się przydać podwyżka. Podczas corocznego przeglądu wyników pracy wspomnij o rosnących kosztach utrzymania i o tym, że twoja płaca powinna odpowiednio wzrosnąć.
- Zmniejsz zużycie energii. Głównym czynnikiem napędzającym inflację jest gwałtowny wzrost cen energii. Choć bez gazu, ogrzewania czy elektryczności trudno jest żyć, można te wydatki ograniczyć.
- Zwróć uwagę na swoje zadłużenie. Zawsze dobrze jest nie mieć zbyt dużego długu. Jednak normalne jest wzrost stóp procentowych wraz ze podwyższeniem stopy inflacji. Jeśli masz dług o zmiennym oprocentowaniu, istnieje duża szansa, że będzie wzrastać.
- Ogranicz zbędne wydatki. Sprawdź, czy nie opłacasz subskrypcji, z których nie korzystasz, a może co miesiąc z karty pobierana jest opłata za karnet na siłownię, której nie odwiedzasz od kilku miesięcy? Pamiętaj, że to nie tylko zbędny wydatek, ale to również nadmierna konsumpcja, która również napędza wysoką inflację.
- Zaplanuj zakupy. Podstawowym założeniem gospodarki inflacyjnej jest to, że kupowanie czegoś teraz jest tańsze niż kupowanie tego później. Istnieją pewne wyjątki od tej reguły, takie jak telefony komórkowe, ale jeśli uważasz, że ceny rosną, to nadszedł czas, aby kupić potrzebne produkty i nie czekać na spadek cen, bo może już go nie być.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz trochę więcej o radzeniu sobie ze następstwami inflacji i nie będzie ona dla ciebie tak dotkliwa w skutkach.