Akcyza za importowanie samochodów osobowych to dodatkowy koszt, który będzie musiało opłacić wiele osób chcących zarejestrować sprowadzony pojazd. Okazuje się jednak, że istnieje wachlarz sytuacji, kiedy nowi właściciele będą zwolnieni z tego obowiązku podatkowego. Dowiedz się, co warto wiedzieć o akcyzie na samochody sprowadzane z zagranicy oraz jak nie płacić akcyzy za samochód!
Kiedy konieczne jest opłacenie podatku akcyzowego?
Podatek akcyzowy płaci się za sprowadzenie do Polski samochodu, który wcześniej nie był zarejestrowany w naszym kraju. Nie ma znaczenia, skąd pojazd został sprowadzony oraz czy jest nowy, czy też używany. Wysokość podatku akcyzowego uzależniona jest od pojemności silnika sprowadzonego pojazdu. Określa się ją jako procent od wartości samochodu.
Kiedy zatem zamierzasz sprowadzić pojazd do Polski, przed zastanowieniem się, jaki kolor samochodu jest najtańszy, czy który model najładniejszy, pomyśl o tym, czy sprowadzenie auta w ogóle jest opłacalne.
Jak nie płacić akcyzy za samochód?
Z konieczności opłacenia podatku akcyzowego zwolnione są osoby, które zdecydowały się na powrót do Polski na pobyt stały i zdecydowała się zabrać ze sobą swój pojazd. W takim wypadku auto wchodzi w skład tak zwanego mienia przesiedleńczego. Warunkiem jest zamieszkiwanie tej osoby na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 185 dni. Podstawę prawną dla omawianego zwolnienia stanowi ustawa o podatku od towarów i usług.
Zwolnienie od akcyzy za samochód – warunki dodatkowe
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żeby nie płacić podatku akcyzowego za samochód sprowadzony do Polski, należy być osobą, która wraca do kraju na pobyt stały po wcześniejszej emigracji. Dodatkowo w przypadku, kiedy osoba ta wcześniej mieszkała w jednym z krajów Unii Europejskiej lub krajów należących do EFTA, powinna ona spełnić następujące wymagania:
- używać sprowadzonego samochodu jedynie w celach prywatnych;
- przedstawić w urzędzie skarbowym potwierdzenie, że sprowadzany samochód był przez co najmniej 6 miesięcy poprzedzających powrót używany jedynie w celach prywatnych;
- nie sprzedawać i nie wynajmować rzeczonego pojazdu osobom trzecim przez co najmniej 12 miesięcy od daty powrotu do kraju;
- kupić i opodatkować pojazd w kraju wcześniejszego zamieszkania;
- przywieźć samochód do Polski w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od momentu powrotu do kraju;
- wywożąc samochód nie stosować zwolnienia z akcyzy lub zwrotu podatku.
Podsumowując, jeśli chcesz wiedzieć, jak nie płacić akcyzy za samochód osobowy, musisz mieć świadomość, że podatku unikniesz jedynie, jeśli sam wracasz z emigracji, a sprowadzane auto nie służyło ci do tej pory w celach zarobkowych.