Wśród właścicieli nieruchomości przyjęło się myślenie, że muszą oni odprowadzać do gmin lub firm wywożących odpady opłatę za śmieci, nawet w sytuacji, kiedy w rzeczywistości ich nie produkują. Okazuje się, że to błędne myślenie, które niepotrzebnie uszczupla twój budżet domowy. Dowiedz się, co zrobić, żeby nie płacić za śmieci i zacznij oszczędzać!
Wywóz odpadów a prawo
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2005 roku nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek zawierania umów o wywóz śmieci. Można je podpisać z gminą lub bezpośrednio z przedsiębiorstwem zajmującym wywozem odpadów. Umowa taka ma stanowić potwierdzenie wypełnienia obowiązku pozbycia się odpadów.
Strażnicy gminni mają prawo przeprowadzać inspekcję wśród właścicieli nieruchomości dotyczącą wypełniania tego obowiązku. W tym celu proszą o okazanie umów i rachunków za wywóz śmieci.
Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?
Ostatnio coraz powszechniejsze są inwestycje w nieruchomości, które po zakupie stoją puste lub służą właścicielom jedynie przez krótki czas w roku. Sprawa wygląda podobnie w przypadku domków letniskowych, gdzie właściciele przebywają jedynie podczas urlopów.
W takich miejscach przez większość czasu odpady nie powstają w ogóle, a kiedy już powstaną, to często są wywożone w workach do śmietników przynależących do siedzib głównych właścicieli, które znajdują się w innej gminie. Co w takich sytuacjach?
Musisz udowodnić, że nie wyrzucasz śmieci w danej gminie
Istnieją dwie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, o której wspomnieliśmy powyżej i zupełnie nie produkujesz w niej śmieci lub robisz to, ale pozbywasz się ich w sposób zgodny z prawem, będziesz musiał to udowodnić.
Jeśli uważasz, że masz prawo domagać się zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłat za wywóz odpadów, powinieneś udać się do wydziału ochrony środowiska w urzędzie gminy, w której znajduje się nieruchomość i złożyć tam oświadczenie, że nie użytkujesz danej nieruchomości w sposób trwały.
A co, jeśli skłamiesz w oświadczeniu?
Jeśli urzędnicy będą mieli podstawy, aby twierdzić, że w nieruchomości jednak mogą powstawać odpady, mają prawo wszcząć postępowanie wyjaśniające. Jeśli udowodnią właścicielowi kłamstwo, zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności prawnokarnej. Grzywna wynosi 5 tysięcy złotych.
Mamy nadzieję, że jeśli do tej pory zastanawiałeś się, co zrobić, żeby nie płacić za śmieci, nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości. Podsumowując, aby było to w ogóle możliwe, nieruchomość nie może być wcale użytkowana lub może być użytkowana sporadycznie, a śmieci w niej powstające być wywożone i wyrzucane do pojemnika przy miejscu stałego pobytu właściciela.