Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów? Następuje to wówczas, kiedy jego pociecha jest w stanie sama się utrzymać. Co to oznacza? Czy dorosłe dziecko musi zacząć dobrze zarabiać? Sprawdziliśmy!
kiedy ojciec nie musi płacić alimentów

Zarówno ojcowie, jak i matki mają obowiązek łożenia na utrzymanie swoich dzieci. Kiedy rodzice się rozstają, a dziecko pozostaje pod opieką matki, na ojca spada obowiązek płacenia za nie alimentów. Zazwyczaj obowiązek ten jest ograniczony w czasie i trwa do momentu, kiedy dorosła pociecha będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Co to dokładnie oznacza? Kiedy ojciec nie będzie musiał już płacić alimentów?

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów na małoletnie dziecko?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile trzeba mieć dzieci, żeby nie płacić alimentów, lub kiedy ojciec nie musi płacić alimentów? Jeśli posiadasz dzieci i rozstałeś się z ich matkami, to zapewne tak. Niestety przepisy nie uzależniają obowiązku alimentacyjnego od ilości posiadanych dzieci. Co więcej, sąd orzekając o alimentach, nie określa, jak długo będzie trzeba je płacić. Dzieje się tak, ponieważ kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wskazuje na jeden i uniwersalny moment zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Wygasa on dopiero w momencie, kiedy dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Okazuje się, że w praktyce może to mieć miejsce daleko po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Czy obowiązek alimentacyjny wygasa po osiągnięciu pełnoletności?

Obowiązek alimentacyjny ojca względem jego dzieci nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności. Oczywiście o ile dziecko pobierające alimenty dokłada należytych starań, aby w przyszłości móc samodzielnie się utrzymywać, a więc na przykład się uczy. Sąd, oceniając czas trwania obowiązku alimentacyjnego w przypadku dorosłych dzieci, bierze pod uwagę wiele czynników, wśród których najistotniejszymi są:

  • zdolności dziecka;
  • chęć dziecka do kontynuowania nauki;
  • osiągane przez dziecko wyniki w szkole;
  • stan zdrowia rodziców;
  • wysokość wynagrodzenia osiąganego przez rodziców;
  • posiadany przez rodziców majątek;
  • możliwości zarobkowe rodziców.

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów na dorosłe dziecko?

Ojciec może przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko, kiedy to dobrowolnie z nich zrezygnuje. Tak dzieje się najczęściej. Czasami jednak dzieci chciałyby jak najdłużej pobierać pieniądze od swojego rodzica. Co w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu z pozwem o uchylenie alimentów. Pozew taki składa ojciec w sądzie właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania dziecka.

W takim pozwie rodzic powinien pokazać, w jaki sposób zmieniła się sytuacja stron. Przede wszystkim powinien wykazać, że jego dziecko ma już możliwość samodzielnego utrzymania się, ale tego nie robi. Sąd w tym przypadku będzie badał możliwości takiego dziecka, nie stan rzeczywisty.

Czy obowiązek alimentacyjny może nigdy się nie skończyć?

Można wyróżnić sytuacje, kiedy obowiązek alimentacyjny trwa bardzo długo. Podstawową z nich jest choroba lub niepełnosprawność dziecka. W skrajnych przypadkach alimenty będą przyznane dziecku dożywotnio.

Podsumowując, trudno jest odpowiedzieć, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów. Dzieje się tak, ponieważ nie ma jednej, odgórnie wyznaczonej daty zakończenia obowiązku alimentacyjnego. Podstawową kwestią jest to, aby dziecko miało zdolność do samodzielnego utrzymania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Gdzie kupić tanio zastrzyki synocrom - poradnik

Następny artykuł

Jak nie płacić opłaty handlowej w energa za nieodebrany prąd

Zobacz też