Oszczędzanie wody powinno być naszym nawykiem, warto też już od najmłodszych lat uczyć swoje pociechy, jak to robić. Wbrew pozorom nie jest to trudne i każdy z nas może mieć na tym polu swoje zasługi. Co więcej, oszczędzając wodę nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale minimalizujemy comiesięczne rachunki. Nasze działania nie pozostaną bez wpływu na przyszłe pokolenia i dobrze jest zdać sobie z tego sprawę. Poniżej zamieszczamy garść wskazówek, jak oszczędzać wodę dla dzieci. Przeczytaj!
Najprostsze sposoby oszczędzania wody
Z wody korzystamy każdego dnia, potrzebujemy jej do mycia, gotowania, porządków itp. czynności. Jest niezastąpiona, niezbędna. Jak postępować, aby jej nie marnować, a jak najlepiej wykorzystać? Oto kilka cennych wskazówek:
- dokładnie zakręcaj kran, sprawdzaj, czy nie kapie, nie cieknie;
- w razie awarii jak najszybciej wymień uszkodzony element;
- zamiast kąpieli w wannie pełnej wody wybierz szybki, oszczędny prysznic;
- zakręcaj wodę, gdy szczotkujesz zęby, czy namydlasz dłonie;
- jeśli masz możliwość, łap deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania;
- spłukuj toaletę używając przycisku pozwalającego na puszczenie mniejszego strumienia (w przypadku spłuczek z dwoma przyciskami);
- zwróć uwagę na armaturę łazienkową, sprawdź baterie, wybieraj te jednouchwytowe lub bezdotykowe.
Jak oszczędzać dla dzieci? Kup zmywarkę do naczyń
Jednym ze sposobów na mniejsze zużycie wody do codziennych czynności jest zakup zmywarki do naczyń. Badania pokazują, że zmywając ręcznie, zużywamy aż 30% więcej wody. Wybierając zmywarkę, sprawdź, w jakie udogodnienia została wyposażona. Dobrym pomysłem jest korzystanie z funkcji EKO, która umożliwia mniejszy pobór wody.
Co więcej, pamiętaj, aby uruchamiać ją tylko wtedy, gdy zostanie zapełniona. W podobny sposób postępuj z pralką. Pranie rób dopiero wtedy, gdy zgromadzisz odpowiednią ilość brudnej odzieży. Dobieraj też odpowiedni cykl, temperaturę, długość pracy itp. Stosując się do tych prostych zasad oszczędzasz wodę, energię, a co się z tym wiąże, zawartość swojego portfela.
Oszczędzanie wody a dieta. Jak to się łączy?
Choć wielu osobom może to się wydać dziwne, rodzaj diety, którą stosujesz ma wpływ na zużycie wody. Oczywiście w aspekcie globalnym. W omawianym przypadku chodzi o ilość wody niezbędną do procesu produkcji np. mięsa. Okazuje się, że znacznie mniejsze ilości wykorzystywane są do produkcji warzyw, owoców lub pieczywa. Zmniejszając spożycie mięsa, przyczyniasz się do oszczędzania wody, a jednocześnie dbasz o zdrowie.
Rozpatrując problem w szerszej perspektywie, należy wziąć pod uwagę segregację śmieci, niemarnowanie jedzenia itp. Postępując prawidłowo chronisz środowisko, dbasz o zasoby naturalne i oszczędzasz je dla przyszłych pokoleń. Możesz także śledzić najnowsze trendy np. coraz bardziej popularne zero waste. W dużym skrócie chodzi o to, aby nie marnować i wykorzystywać wszystko, czym dysponujesz. Nie wyrzucaj jedzenia, a z resztek produkuj kompost.
Pierwszym krokiem do sukcesu jest uzmysłowienie sobie, że to, co posiadamy nie jest nam dane raz na zawsze. Surowce naturalne wyczerpują się, a środowisko ulega degradacji przez naszą coraz silniejszą ingerencję. Aby pozostawić naszym dzieciom dobre warunki do życia, każdego dnia musimy podejmować odpowiednie działania. Jednym z nich jest oszczędzanie wody. Pamiętaj, aby przeanalizować, jak oszczędzać wodę dla dzieci i zacznij stosować te proste zasady.