Jak płacić mniejszy ZUS? Czy jest to możliwe? Skoro zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie jesteś lub zamierzasz być człowiekiem biznesu. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem praw i obowiązków wynikających z tytułu przedsiębiorcy. Niezależnie od tego czy kierujesz dużym interesem, czy jesteś samodzielnym specjalistą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Z artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, aby korzystać z ulgi i płacić mniejszy ZUS.
Czym jest składka na ZUS?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na umowę o prace, samodzielnie odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wysokość ich składek na ubezpieczenia uwarunkowana jest wysokością ich zarobków. Oznacza to, że składka ubezpieczeniowa stanowi zawsze ten sam, określony procent wypłacanego im wynagrodzenia, niezależnie od jego wysokości.
Przedsiębiorca, uiszczając składkę na ubezpieczenia społeczne, opłaca następujące rodzaje ubezpieczenia:
- emerytalne (jest obowiązkowe);
- rentowe (jest obowiązkowe);
- chorobowe – na wypadek choroby i macierzyństwa (jest dobrowolne);
- wypadkowe – z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jest obowiązkowe).
Wysokość składek ZUS w 2022 roku
Przedsiębiorcy, którym nie przysługują żadne ulgi płacą pełne składki w wysokości:
- składka emerytalna – 693,58 zł;
- składka rentowa – 284,26 zł;
- składka chorobowa (dobrowolne) – 87,05 zł;
- składka wypadkowa – 59,34 zł;
- składka na Fundusz Pracy – 87,05 zł.
Jak płacić mniejszy ZUS? Składki minimalne
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą natomiast płacić składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne od minimalnej podstawy wymiaru obowiązującej dla tych składek, a niektórzy przedsiębiorcy mogą dodatkowo skorzystać z ulgi w opłacaniu składek. Właśnie z tego względu wielu pracodawców dąży do „zatrudniania” osób prowadzących działalność gospodarczą, bo w takiej sytuacji nie muszą opłacać składek ZUSowskich od wynagrodzenia takiego pracownika, co generuje duże oszczędności. To coraz powszechniejsza praktyka, na którą decydują się zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Czy jest to korzystne dla pracownika? To zależy od wielu czynników, między innymi od wysokości opłacanych składek.
Ulga na start
Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązuje ulga w opłacaniu składek ubezpieczeniowych, tzw. ulga na start. Polega ona na zwolnieniu przedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z ulgi na start jest, prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub po upływie co najmniej 60 miesięcy od daty jej ostatniego zawieszenia, lub zakończenia. Ponadto, aby skorzystać z ulgi, działalność nie może być prowadzona na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przedsiębiorca wykonywał ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – takie same czynności jak te wchodzące w skład działalności gospodarczej.
Z powyższej ulgi można zrezygnować w dowolnym momencie. Skorzystanie z niej wyklucza możliwości skorzystania (po upływie 6 miesięcy wolnych od składek) ze „starej” 24-miesigcnej ulgi w opłacaniu składek ubezpieczeniowych od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Możesz płacić Mały ZUS
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG mogą skorzystać z małego ZUSu. Takie osoby opłacają składki ZUS w wysokości zależnej od przychodów. Warunkiem opłacania składek od wysokości przychodów jest przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, który nie przekroczył trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu ubiegłego roku. Jeżeli działalność gospodarcza nie była prowadzona przez cały poprzedni rok, limit ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu. Z tzw. małego ZUSu można skorzystać nie dłużej niż 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Mały ZUS Plus
Od 1 lutego 2020 roku można opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne w ramach Małego ZUS Plus. Stanowi on rozwiązanie dla przedsiębiorców, których przychody nie przewyższają 120 tys. zł. Aby otrzymać ulgę, poza limitem przychodów należy spełnić jeszcze jeden warunek. Mianowicie działalność gospodarcza musi być prowadzona w poprzednim roku kalendarzowym przez minimum 60 dni. Tym samym z programu nie mogą korzystać osoby w pierwszym roku prowadzenia działalności oraz jeżeli kwalifikujesz się do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Wcześniejsze skorzystanie z Ulgi na start oraz z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy nie wyklucza możliwości korzystania z ulgi w ramach Mały ZUS Plus. Obniżone składki ZUS można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Co istotne, to fakt, że do okresu 36 miesięcy wliczasz czas stosowania Małego ZUSu.
Konsekwencje niższych składek dla przedsiębiorcy
Wszystkie ulgi w opłacaniu składek ZUS są dobrowolne i niosą ze sobą pewne konsekwencje. Otóż pomniejszona kwota składek ma bezpośredni wpływ na mniejszą wypłatę przysługujących świadczeń w przyszłości (rentowe, emerytalne i chorobowe), bowiem są to świadczenia obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie. Zatem pamięta, że jeśli będziesz wypłacać niższe składki, to w przyszłości będą ci wypłacane niższe świadczenia.
Jak płacić mniejszy ZUS? To, że musisz płacić ZUS, to pewnie wiedziałeś, ale może nie wiedziałeś, że możesz otworzyć działalność i pełny ZUS możesz odłożyć w czasie, jak już rozkręcisz swój biznes, a do tego czasu możesz płacić mniejsze składki. Pamiętaj również, że prawo podatkowe i rozmaite przepisy nieustannie się zmieniają, dlatego najlepiej zawsze zasięgnąć informacji w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie urzędnicy udzielą wszystkich informacji dotyczących wysokości składek ZUS: zdrowotnych, emerytalnych, chorobowych, urzędowych terminach płatności oraz ewentualnych ulgach, które mogą ci przysługiwać.