Czy oszczędzanie w euro się opłaca? Sprawdź, zanim założysz konto walutowe

Wysoka inflacja i coraz słabszy złoty? To wszystko zachęca do tego, by trzymać oszczędności na kontach walutowych. Dowiedz się, od czego zacząć oszczędzanie w euro.
oszczędzanie w euro

Wartość złotówki na rynkach walutowych stale spada, a nasze oszczędności zżera inflacja. Czy to dobry moment, by postawić na oszczędzanie w euro? Sprawdź, czy warto to zrobić i jakie kroki podjąć, by zacząć oszczędzać w obcej walucie.

Polacy pokochali oszczędzanie w euro. Ile mamy oszczędności w obcych walutach?

Przed pandemią na kontach walutowych Polaków znajdowało się około 90 miliardów złotych. W październiku 2021 roku było to już 110 miliardów złotych. Wysoki poziom inflacji spowodował, że te aktywa są obecnie warte aż 130 miliardów złotych. Co powoduje, że Polacy coraz częściej decydują się na posiadanie oszczędności w euro?

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na mniejsze ryzyko. Polityka NBP związana ze stopami procentowymi i wzrost inflacji powoduje duże wahania, a przede wszystkim spadek wartości złotówki. To powoduje, że oszczędzanie w euro jest mniej ryzykowne. Duże znaczenie ma także wojna w Ukrainie. Polacy obawiają się, że wpłynie ona silnie na sytuację gospodarczą naszego kraju bardziej niż w skali globalnej i z tego powodu wybierają bezpieczniejsze waluty.

Zastanawiasz się, jaką walutę najlepiej wybrać? Oprócz euro warto rozważyć także następujące opcje:

  • dolar amerykański;
  • frank szwajcarski;
  • funt brytyjski.

Poznaj korzyści z oszczędzania w euro

Inwestowanie w obce waluty to nie tylko kwestia bezpiecznego oszczędzania. Dzięki dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego możesz także liczyć na większy zysk. Taka praktyka to nic nowego – takich transakcji na rynkach walutowych dokonują nawet największe banki centralne.

Kiedy mogą ci się przydać oszczędności zgromadzone w euro?

  • gdy masz duże zasoby w gotówce i chcesz je dobrze ulokować – na kontach i lokatach możesz zarobić nawet kilkanaście procent (także dzięki wzrostowi wartości euro);
  • gdy kurs złotego mocno się waha – kurs euro czy dolara jest wówczas najczęściej bardziej stabilny, dzięki czemu nie stracisz swoich oszczędności, niski kurs naszej waluty to dobra okazja na zakupy obcych nominałów;
  • gdy inflacja w Polsce jest wysoka – to powoduje spadek wartości złotego;
  • gdy wybierasz się na wakacje do jednego z krajów strefy euro – dzięki temu unikasz wymiany walut w kantorze na mało korzystnych warunkach.

Warto też wspomnieć, że zakup walut obcych wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem inwestycyjnym. Swoje oszczędności w euro możesz przechowywać na koncie tak długo, jak tego potrzebujesz. Przez cały ten czas będą one „pracowały” na siebie, niezależnie od rosnącej inflacji i wahań kursów walut. W odpowiednim momencie, gdy kurs euro będzie wysoki, możesz je sprzedać i zarobić na różnicy kursu kupna i sprzedaży.

Jak zacząć oszczędzać w euro? Poznaj praktyczne porady

Czy wiesz, że wysoka inflacja połączona ze zbyt niskimi stopami procentowymi, a także wojna w Ukrainie sprawiły, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku Polacy wypłacili ze swoich kont aż 30 miliardów złotych? Część z tych pieniędzy trafiła do kantorów i została wymieniona na euro, dolary albo inne waluty.

Trzeba jednak pamiętać, że sama wymiana oszczędności na euro w kantorze nie uchroni cię przed inflacją. Jeśli będziesz przechowywać swoje oszczędności w gotówce, będą stopniowo tracić na wartości.

Jeśli chcesz rozpocząć oszczędzanie w euro, w pierwszej kolejności zapoznaj się z ofertami walutowych kont oszczędnościowych. Gdzie ich szukać? Nie musisz przeglądać ofert zagranicznych banków. Rachunek w obcej walucie możesz założyć również w banku polskim. Bezpieczną formą lokowania twoich oszczędności będzie także założenie lokaty walutowej.

A co dla bardziej odważnych? Pieniądze możesz także inwestować – np. w zagraniczne fundusze inwestycyjne, akcje zagranicznych spółek lub krajowe obligacje walutowe.

W praktyce oszczędzanie w euro nie różni się wiele od oszczędzania w złotówkach. Spróbuj, a przekonasz się, jakie to proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Gdzie tanio zjeść w warszawie: sprawdzone miejsca dla łasuchów

Następny artykuł

Gdzie kupić fifę 23 w najlepszej cenie

Zobacz też