Wielu z nas wie, że powinno oszczędzać, jednak nie każdy ma pomysł, jak się za to zabrać. Okazuje się jednak, że pewne codzienne nawyki mogą pomóc w gromadzeniu środków na przyszłość. Umiejętności gospodarowania pieniędzmi można się nauczyć, wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że mamy określoną kwotę do dyspozycji i musi ona starczyć na pokrycie wszystkich wydatków. Kolejnym krokiem jest ich planowanie.
Planowanie to podstawa
Gospodarowanie pieniędzmi może przypominać tworzenie biznesplanu. To Twój sposób na przeżycie kolejnego miesiąca. Musisz podliczyć wszystkie opłaty, zsumować rachunki, zastanowić się, czy w danym miesiącu będziesz mieć ekstra wydatki. Następnie przeznacz stosowną kwotę na życie – jedzenie, transport, leki itp. Dobrze, jeśli zaczniesz spisywać swoje wydatki, aby zobaczyć, gdzie możesz oszczędzić.
Taka analiza miesięcznych kosztów życia oraz wydatków np. na rozrywkę jest pierwszym krokiem to uświadomienia sobie, gdzie znikają pieniądze. W tym momencie możesz zastanowić się, czy jesteś w stanie coś z tym zrobić. Czy kupujesz odpowiednie ilości jedzenia? A może dużo wyrzucasz, pozwalasz, aby się marnowało? Przed wyjściem do sklepu przygotuj listę produktów i staraj się kupować tylko to, co zapisałeś. Takie codzienne planowanie to pierwszy etap tworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa.
Nie marnuj, wykorzystuj!
Wydajesz za dużo na jedzenie? Być może przyczyną jest nieodpowiednie gospodarowanie. Kupujesz zbyt dużo produktów, nie zjadasz ich i wyrzucasz. Być może na obiad podajesz zbyt duże porcje. Lub też każdego dnia gotujesz obiad, którego Twoja rodzina nie zdoła zjeść i nie wykorzystujesz go kolejnego dnia. Spróbuj zmniejszyć ilość artykułów w lodówce, zwracaj uwagę na terminy przydatności i w pierwszej kolejności wykorzystuj te z najkrótszą datą.
Zainwestuj w pojemniki, do których możesz przełożyć wędlinę lub kupuj pakowaną próżniowo, dzięki czemu dłużej zachowa świeżość. Zupy możesz porcjować i mrozić. Czerstwy chleb wykorzystać na grzanki, a z bułek przygotować bułkę tartą. Nie wyrzucaj jednorazowych torebek, w których przynosisz zakupy, mogą się przydać choćby jako worki na śmieci. Naucz się korzystać mądrze z tego, co masz, a zobaczysz, że w portfelu zostanie znacznie więcej.
Sposoby na oszczędzanie wody i prądu
Chcesz zaoszczędzić? Pomyśl, jak zmniejszyć rachunki za wodę i prąd. Zastanów się, jak wygląda zużycie w twoim domu. Co możesz zrobić?
- zakręcaj wodę podczas szczotkowania zębów;
- zamiast kąpieli wybierz prysznic;
- sprawdź sprawność baterii i wszystkich elementów, wymień, jeśli są uszkodzone;
- jeśli masz ogród, zbieraj deszczówkę do podlewania;
- gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz;
- kup energooszczędne żarówki;
- korzystaj ze zmywarki do naczyń;
- uruchamiaj tylko pełną pralkę.
To tylko kilka podstawowych wskazówek, w jaki sposób możesz zmniejszyć comiesięczne rachunki. Jeśli masz dzieci, ucz je od najmłodszych lat oszczędzania np. wody.
Sposoby na oszczędzanie – gdzie gromadzić środki?
Jeśli po kilku próbach okaże się, że udaje Ci się nieco zaoszczędzić, zastanów się, gdzie ulokować nadwyżki. Możesz otworzyć rachunek oszczędnościowy i tam przelewać określone sumy. Gdy uzbierasz odpowiednią kwotę i na stałe wprowadzisz w życie dobre nawyki oszczędzania, spróbuj inwestować. Dzięki temu masz szansę pomnożyć odłożone pieniądze.
Oszczędzanie może wydawać ci się bardzo trudne, choćby z uwagi na wysokie i wciąż rosnące koszty życia. Spróbuj jednak podchodzić do wydatków rozsądniej, analizuj i planuj. Być może już wkrótce przekonasz się, że mimo wszystko jesteś w stanie nieco odłożyć.