Światowy Dzień Oszczędzania – czy to dobry moment, by zacząć dbać o swoje finanse?

Światowy Dzień Oszczędzania ma już prawie 100 lat! Nie słyszałeś do tej pory o tym święcie? Towarzyszące mu wydarzenia to doskonała okazja, by zadbać o swoją edukację finansową.
światowy dzień oszczędzania

Czy wiesz, że każdego roku, 31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania? To wcale nie święto dla finansistów i bankierów, ale dla każdego, kto chce racjonalnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Dowiedz się, jak wykorzystać towarzyszące mu wydarzenia i nauczyć się mądrze oszczędzać.

Światowy Dzień Oszczędzania – skąd ten pomysł?

Być może o Światowym Dniu Oszczędzania usłyszałeś dopiero niedawno, ale to święto ma dość długą historię. Niedługo będziemy obchodzić jego setną rocznicę!

Wszystko zaczęło się w roku 1924. To właśnie wtedy przedstawiciele banków europejskich spotkali się podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie. Jeden z uczestników, włoski profesor Filippo Ravizza zaproponował ustanowienie międzynarodowego święta, którego celem miało być promowanie idei oszczędzania. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – od razu przyjął się w 29 krajach.

Szczyt popularności Światowego Dnia Oszczędzania przypadł na lata 1955-1970. To właśnie wtedy powstał w Austrii m.in. symbol święta, ludzik Sparefroh – austriackie banki Sparkasse do dziś rozdają takie gadżety dzieciom.

Kiedy świętuje się Światowy Dzień Oszczędzania?

Światowy Dzień Oszczędzania obchodzi się jesienią – przypada dokładnie na 31 października. Nie jest tak jednak wszędzie. W wielu krajach 31 października jest dniem wolnym, przypadającym przed obchodzonymi w listopadzie zaduszkami i dniem Wszystkich Świętych. Tam świętuje się 30 listopada lub w poprzedzający dzień roboczy.

To ważne wydarzenie, wokół którego sporo się dzieje. Nawet jeśli nie zapiszesz sobie go w kalendarzu, na pewno będziesz mieć wiele okazji, by sobie o nim przypomnieć!

Jakie wydarzenia towarzyszą świętowaniu Światowego Dnia Oszczędzania?

W Polsce organizacją obchodów święta zajmuje się Fundacja Kronenberga (działająca przy banku Citi Handlowy) wraz z Fundacją Think!. Światowy Dzień Oszczędzania obchodzą także poszczególne banki. To dla nich okazja nie tylko do edukowania, ale także do docierania do potencjalnych klientów.

Odbiorcą wydarzeń organizowanych przez te dwie fundacje jest całe społeczeństwo – także dzieci i młodzież. To właśnie u najmłodszych można najskuteczniej kształtować prawidłowe nawyki związane z oszczędzaniem i bezpieczeństwem finansowym. Organizatorzy doskonale o tym wiedzą, dlatego co roku proponują udział w akcji uczniom i nauczycielom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dla dzieci i młodzieży organizowane są m.in. konkursy na najciekawszy film o oszczędzaniu (młodzież wzoruje się często na filmach, gdzie fabuła krąży wokół pieniędzy, jednak filmy o bogaczach takie jak Pretty Woman czy Wilk z Wall Street mają lepsze odwzorowanie), szkolenia dostępne online, a nauczycielom dostarczane są materiały i scenariusze lekcji o finansach i oszczędzaniu.

Co ciekawe, główne obchody święta trwają w Polsce znacznie dłużej niż jeden dzień. Fundacja Kronenberga wraz z Fundacją Think! organizuje co roku Tydzień dla Oszczędzania, trwający od 26 do 31 października.

Wykorzystaj święto i zacznij dbać o zarządzanie swoimi finansami!

Z wydarzeń, które odbywają się w ramach Światowego Dnia Oszczędzania w Polsce, warto korzystać przede wszystkim w celach edukacyjnych. Czy wiesz, że według najnowszych danych tylko 43% Polaków posiada oszczędności większe niż 1000 złotych? Niekoniecznie wynika to z ich sytuacji finansowej – w wielu przypadkach wynika to z braku nawyku regularnego odkładania niewielkich kwot.

Udział w wydarzeniach w ramach Światowego Dnia Oszczędzania to dobry sposób, by to zmienić. Na pewno znajdziesz wśród nich odpowiednią dla siebie formę – kursy e-learningowe, filmiki, artykuły. W akcji biorą udział liczne media, np. stacje radiowe, czasopisma, portale internetowe. Dzięki temu bez trudu znajdziesz informacje o tym, jak dbać o swoje fundusze!

Światowy Dzień Oszczędzania to nie tylko ciekawostka na kartce z kalendarza. Towarzyszące mu wydarzenia to okazja do tego, by zdobywać nowe umiejętności, niezależnie od wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
oszczędności w gotówce a Urząd Skarbowy

Oszczędności w gotówce a Urząd Skarbowy – czy będzie zadawać pytania?

Następny artykuł

Gdzie w picie jest zwrot podatku szybka pożyczka oraz ingerencja państwa

Zobacz też