Jak żyć oszczędnie? Co zrobić, by nie żyć od wypłaty do wypłaty? Proste sposoby na oszczędzanie

Oszczędności dają nam poczucie bezpieczeństwa, sprawiają, że z ufnością patrzymy w przyszłość, nie obawiając się nieplanowanych sytuacji. Wielu z nas prowadzi jednak konsumpcyjny styl życia, wydając więcej niż może lub ma. Jak to zmienić? Jak żyć oszczędnie?
Jak żyć oszczędnie

Jeśli nigdy nie wypracowałeś nawyku oszczędzania, odkładania pieniędzy na przyszłość, taka konieczność może Ci się wydać nieprawdopodobna. Jak masz odłożyć, skoro wszystko wydajesz na rzeczy niezbędne, na bieżące potrzeby? Czy aby na pewno? Czy kiedykolwiek przyjrzałeś się swoim wydatkom, by zobaczyć, na co wydajesz, gdzie znikają pieniądze z pensji? Jeśli nie, spróbuj wprowadzić w swoim życiu zmiany, na początek niewielkie. Zacznij od analizy swojego budżetu domowego.

Jak żyć oszczędnie, czyli na co idą moje pieniądze?

Rachunki za prąd, wodę, opłaty za telewizję i telefon. Żywność, środki czystości, kosmetyki, ubrania, koszty komunikacji, leków, a do tego nieco przyjemności – wyjście do kina, restauracji, może weekendowy wypad za miasto. Tak w skrócie może się przedstawiać lista Twoich wydatków. A właściwie wydatków każdego z nas. Zarabiamy, mamy więc prawo do swobodnego gospodarowania własnymi funduszami. Co, jednak jeśli tych środków brakuje, nie starcza? Często pojawia się potrzeba skorzystania z pożyczek, zaciągania kredytów.

Żyjemy na kredyt i jest to normalne, nikogo nie dziwi. Tak naprawdę niewielu z nas stać na większe inwestycje bez wsparcia zewnętrznego. Jednak im większy mamy dług, tym mniejsze możliwości. Brzmi absurdalnie? Do swoich comiesięcznych wydatków musisz doliczyć ratę kredytu, spłatę należności. Zawartość portfela jest jeszcze mniejsza. Jeśli wiesz, na co wydajesz, zastanów się, czy robisz to mądrze. Pomyśl, czy potrzebujesz tego wszystkiego, czy nie warto z czegoś zrezygnować.

Jak żyć oszczędnie każdego dnia?

Staraj się ograniczać swoje wydatki, zwłaszcza na jedzenie. Statystyki są nieubłagane, wciąż marnujemy ogromne ilości żywności. Polska znajduje się na piątym miejscu państw, w których wyrzuca się najwięcej jedzenia. Pamiętaj, że wyrzucając je, wyrzucasz pieniądze. Planuj swoje zakupy, a to, co nabędziesz, wykorzystuj. Zamrażaj, dziel na porcje, oddawaj potrzebującym, dziel się, odgrzewaj. Możliwości jest naprawdę sporo.

Nie marnuj wody, nie lej jej bezmyślnie. Zbyt duże zużycie to wysokie rachunki i obciążenie dla budżetu domowego. Staraj się rozsądnie gospodarować zasobami. Podobnie podchodź do kwestii zużycia prądu czy gazu. Na wiele sposobów możesz próbować zminimalizować rachunki za media. Pomyśl też, czy zamiast wsiąść w samochód, nie warto przejechać się rowerem. A może lepszy będzie spacer, czy wyprawa komunikacją miejską? Nie tylko zaoszczędzisz na kosztach paliwa, ale podejmiesz działania na rzecz ochrony środowiska.

Czasem zrezygnuj

Jedzenie lub kawa na mieście? A może lepiej ugotować coś pysznego i zdrowego, zaparzyć aromatyczną kawę w domu? Pomyśl, czy czasem nie warto zrezygnować z pewnych wydatków. Tak będzie nie tylko oszczędniej, ale zdrowiej! Zamiast kupować książki, możesz udać się do biblioteki, a zamiast wydawać na ubrania z drogich butików, przestawić się na kupowanie w sieci, wymianę garderoby, sprzedawanie tego, co już tylko zajmuje miejsce w szafie.

Jak żyć oszczędnie? Jak widzisz możliwości jest sporo. Nawet jeśli do tej pory nie próbowałeś i wydaje Ci się, że nie umiesz, po prostu spróbuj. Zacznij myśleć nad tym, co kupujesz, analizuj każdy wydatek. Dwa razy zastanów się, zanim wydasz większą kwotę. Już wkrótce oszczędzanie wejdzie Ci w krew!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje wizyta u dentysty

Ile kosztuje wizyta u dentysty? Za co płacimy?

Następny artykuł

Jak może zarabiać student bez płacenia podatku - przykład miesięcznego dochodu studenckiego

Zobacz też