Czy zmywarka oszczędza wodę? A może lepiej myć naczynia ręcznie?

Czy wiesz, że aby umyć naczynia ręcznie, potrzeba nawet 80 litrów wody? To dobry powód, by zainwestować w zmywarkę. Czy zmywarka oszczędza wodę? Sprawdź, jakie jest zużycie w jednym cyklu mycia!
czy zmywarka oszczędza wodę

Aby wypełnić komorę zmywarki, potrzeba 10 litrów wody. Możesz się więc zastanawiać, czy zmywarka oszczędza wodę. A może to tylko chwyt marketingowy producentów? Sprawdzamy to – porównaj zużycie podczas zmywania ręcznego i mycia w zmywarce!

Ile wody potrzebujesz do mycia ręcznego?

Te dane mogą zaskakiwać! Czy wiesz, że do zmywania większej liczby naczyń (np. po rodzinnym obiedzie) potrzebujesz aż 80 litrów wody? Ilość tę możesz oczywiście do pewnego stopnia ograniczyć, np. zakręcając kran podczas nakładania płynu na szklanki, kubki i talerze lub napełniając zlew ciepłą wodą. Jeśli jednak chcesz myć naczynia dokładnie i skuteczne pozbyć się resztek, będziesz potrzebować bieżącej wody – to nieuniknione.

Co ważne, do zmywania zużywa się przede wszystkim ciepłą wodę, a ta, ze względu na koszty podgrzania, jest znacznie droższa. W przypadku ręcznego zmywania trzeba także doliczyć koszty płynu do naczyń, gąbek lub ściereczek, a także – jeśli masz wrażliwą skórę dłoni – gumowych rękawiczek i kremów do rąk.

Czy zmywarka oszczędza wodę? W jaki sposób działa ten sprzęt AGD?

Przeciętna zmywarka do naczyń zużywa od 7 do 13 litrów wody w jednym cyklu. Odpowiedź na pytanie „czy zmywarka oszczędza wodę?” zatem już znasz. Zużycie jest nawet dziesięciokrotnie mniejsze niż w przypadku ręcznego zmywania! Jak to możliwe, że zmywarka zużywa mniej wody, skoro jej komora jest tak duża?

Woda pobrana przez zmywarkę jest zużywana w jednym cyklu kilkakrotnie. Mycie może trwać nawet 2–3 godziny (w programach ekonomicznych), ale wykorzystuje się wówczas tę samą wodę, która jest oczyszczana przez filtry. Wymiana następuje dopiero na etapie płukania.

Zmywarka może działać na dwa sposoby:

  • pobierać zimną wodę i podgrzewać ją za pomocą grzałki (takiej jak w pralce);
  • od razu pobierać z sieci wodociągowej podgrzaną wodę.

To, w jaki sposób będzie pracować twój sprzęt AGD, zależy od sposobu podłączenia do sieci. W wielu modelach zimna woda jest pobierana do mycia zasadniczego, a ciepła do płukania.

Jak wybrać zmywarkę, by maksymalnie ograniczyć zużycie wody?

To, czy zmywarka oszczędza wodę i w jakim stopniu, zależy od kilku kwestii. Warto zwrócić na nie uwagę już przed zakupem zmywarki. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody oraz prądu:

  • wybierz model z odpowiednią klasą energetyczną – najmniej prądu pobiera sprzęt w klasie A+++ i A++ – dokładne informacje znajdziesz najczęściej w karcie danego produktu;
  • korzystaj z ekonomicznych programów zmywania – większość zmywarek jest wyposażona w tryb ECO, w którym zmywanie trwa dłużej, ale zużywa mniej wody i prądu;
  • dobierz rozmiar zmywarki do swoich potrzeb – do wyboru masz dwie opcje, zmywarki o szerokości 45 i 60 cm, mieszczące odpowiednio około 11 i 16 kompletów naczyń.

Zmywarka oszczędza wodę, a co z prądem? Zużycie energii elektrycznej przez zmywarkę

Nie jest oczywiście tak, że aby zmywać w zmywarce, potrzebujesz wyłącznie wody. Posiadanie zmywarki również generuje dodatkowe koszty – podobnie jak w przypadku mycia ręcznego. Oprócz dość wysokiego kosztu zakupu (zmywarki kosztują powyżej 1000 zł), trzeba pamiętać także o wydatkach na:

  • tabletki lub proszek do zmywania, sól, środki nabłyszczające;
  • naprawę zepsutego sprzętu;
  • części zamienne – po wielu latach użytkowania zmywarki trzeba przeważnie wymienić wężyki czy uszczelki;
  • energię elektryczną.

Przyjrzyjmy się bliżej ostatniemu punktowi. Czy używanie zmywarki odbija się wyraźnie na wysokości domowych rachunków za prąd? Koszty zużycia energii są niewielkie. W czasie jednego cyklu zmywarka zużywa jedynie około 1 kWh prądu (co kosztuje obecnie nieco ponad 70 groszy).

Nadal zastanawiasz się, jak zmywać naczynia? Na pewno nie masz już wątpliwości, czy zmywarka oszczędza wodę. Zmniejszone zużycie zauważysz już w pierwszym rachunku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak prowadzić działalność gospodarczą bez płacenia składek zus

Następny artykuł
jaka drukarka najtańsza w eksploatacji

Jaka drukarka najtańsza w eksploatacji – atramentowa czy laserowa? Dowiedz się i postaw na tanie drukowanie!

Zobacz też