Ponad 40% Polaków nie ma żadnych oszczędności na swoim koncie. Chcesz, by u ciebie było inaczej? Dowiedz się, jak wydawać mniej i zaoszczędzić na drobne przyjemności. To możliwe nawet wówczas, gdy twoja pensja jest niewielka!
Sprawdź, gdzie uciekają twoje pieniądze. Jak wydawać mniej i kupować z głową?
Największe wydatki w większości domowych budżetów to wcale nie te związane z rachunkami za dom, prąd czy gaz, zakupami spożywczymi i innymi niezbędnymi do życia produktami. Duże kwoty uciekają z twojego portfela przede wszystkim w wyniku spontanicznych zakupów. U wielu osób problemem jest np.:
- zapominanie o noszeniu własnej butelki z wodą i kupowanie jej w małych, drogich sklepach;
- brak planu na tygodniowe obiady i kupowanie posiłków na mieście;
- opóźnianie napraw, remontów czy wizyt lekarskich z nadzieją, że uda się ich uniknąć – a w rzeczywistości po czasie kosztują one jeszcze więcej;
- zamiłowanie do kupowania drobiazgów (batoników, gum do żucia itp.) przy kasie w hipermarkecie;
- kupowanie ubrań, rzeczy do domu w popularnych sklepach zamiast np. w pepco (sprawdź: https://portalfranczyza.pl/pepco-franczyza/)
- palenie papierosów – ich kupowanie może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Możesz to jednak zmienić! Jak wydawać mniej? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie, np. tworzenie list zakupów i przygotowywanie planów posiłków.
W pierwszej kolejności postaraj się ustalić, na co wydajesz najwięcej. Jeśli nie zapisujesz swoich wydatków i nie korzystasz z aplikacji ułatwiających planowanie, może to być trudne. Spróbuj wprowadzić taki nawyk na przynajmniej tydzień. Wówczas sprawdzisz, ile rzeczywiście kosztują cię wszystkie kawy wypite na mieście, kupione w biegu drożdżówki czy produkty, które miały być w promocyjnej cenie, a w rzeczywistości okazały się mało atrakcyjne cenowo.
Postaw sobie główny cel oszczędzania
Wielu osobom łatwiej jest ograniczyć zbędne wydatki, gdy widzą przed sobą określony cel. Co może być nim w twoim przypadku? Warto, by nie były to najbardziej podstawowe produkty, ale raczej coś, co kojarzy ci się z przyjemnością.
Cel oszczędzania powinien oczywiście uwzględniać sytuację finansową twojej rodziny. Obecnie mało kto może pozwolić sobie na odkładanie kwot większych niż 1000 złotych – robi tak jedynie kilkanaście procent Polaków. Nawet jeśli będzie to jednak tylko 200-300 złotych miesięcznie, już po roku zaoszczędzisz pieniądze, które wydasz na krótki wyjazd, wyjście do kina i restauracji z całą rodziną lub zakup droższego sprzętu domowego.
Specjalne konto oszczędnościowe – zamiast wydawać, zbieraj na przyjemności
Jaki powinien być twój kolejny krok, gdy zdecydujesz się już na oszczędzanie określonej kwoty w każdym miesiącu? To zdecydowanie założenie subkonta oszczędnościowego, na które będziesz odkładać dodatkowe środki. Dzięki temu ograniczysz wydawanie gotówki na zachcianki i łatwo oddzielisz oszczędności od pieniędzy na bieżące wydatki.
Jak kontrolować wydatki w domowym budżecie?
Twój domowy budżet może się spinać niezależnie od tego, ile zarabiasz. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz wydatki i zastosujesz się do poniższych porad:
- oddzielaj pieniądze na stałe opłaty od tych na bieżące zakupy, rachunki za dom i media staraj się regulować w pierwszej kolejności;
- staraj się robić zakupy rzadziej i kupować większe ilości produktów – dzięki temu unikniesz marnowania pieniędzy na drobne zachcianki przy kasie;
- rób zakupy z listą w ręku – ograniczysz w ten sposób zbędne wydatki i unikniesz marnowania żywności;
- pamiętaj, że „tańszy” to niekoniecznie „lepszy” – stawiaj na produkty wysokiej jakości, które posłużą ci dłużej;
- zapisuj wszystkie wydatki – w zwykłym zeszycie lub w aplikacji na telefon;
- unikaj korzystania z karty kredytowej – jeśli ją masz, nie noś jej zawsze przy sobie.
Martwisz się, że zarabiasz mało? Pieniądze możesz odkładać zawsze – nawet gdy masz ich niewiele. Ważne jest, by wiedzieć, jak wydawać mniej i zacząć wdrażać dobre nawyki na co dzień!