Czy twoje pieniądze mogą pracować same na siebie? Oczywiście, że tak! Zanim podejmiesz decyzję o formie lokowania oszczędności, zadbaj jednak o to, by nie wiązało się to z ryzykiem. Poznaj sposoby na bezpieczne oszczędzanie!
Konto oszczędnościowe – najpopularniejsza forma gromadzenia gotówki
Oferty kont oszczędnościowych znajdziesz w każdym banku. To zdecydowanie jeden z najbardziej bezpiecznych, a do tego najprostszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Takie konto nie różni się w praktyce znacząco od zwykłego konta osobistego (ROR). Kluczową różnicą jest jego wyższe oprocentowanie. Jest ono zależne od stóp procentowych (które z kolei są powiązane ze wskaźnikiem inflacji). Gdy stopy są wysokie, oprocentowanie konta może sięgać nawet kilku procent. W praktyce nie przekracza ono około 2-3%.
Gdy masz konto oszczędnościowe, zarabiasz na odsetkach, naliczanych od zgromadzonej kwoty raz w miesiącu. W niektórych przypadkach możesz liczyć na dodatkowy zysk wynikający z promocji dla nowych klientów lub premii. Przykładem może być wyższe oprocentowanie obowiązujące przez pierwsze 3 miesiące od założenia konta.
Zaletą korzystania z konta oszczędnościowego jest duża elastyczność. Pieniądze możesz najczęściej w każdej chwili wypłacić i w razie potrzeby założyć nowe konto w banku oferującym wyższe oprocentowanie. Przeniesienie swoich oszczędności nie wiąże się to z żadnymi opłatami ani innymi konsekwencjami.
Lokaty oszczędnościowe – czy warto z nich korzystać?
Lokata bankowa to kolejna z form bezpiecznego oszczędzania, która może przynieść ci wymierne zyski. Czym różni się od zwykłego konta oszczędnościowego? W przypadku lokaty terminowej powierzasz depozyt, czyli pieniądze, bankowi na określony czas – najczęściej kilka miesięcy (to lokaty krótkoterminowe), choć zdarzają się także lokaty długoterminowe, w których pieniądze wpłaca się na kilka lat. W zamian za to bank po tym czasie wypłaca ci pieniądze wraz z należnymi odsetkami.
Co ważne, oprocentowanie lokat jest wyższe niż oprocentowanie zwykłych kont. Przy wysokich stopach procentowych odsetki mogą wynosić nawet 6-7%. Nie jest to tak dużo, jak w przypadku bardziej ryzykownych inwestycji, warto jednak pamiętać, że lokaty to bezpieczne produkty finansowe, z których mogą korzystać także osoby bez doświadczenia w inwestowaniu.
Obligacje – pewna i bezpieczna forma oszczędzania
Obligacje skarbowe to rodzaj papierów wartościowych. Od akcji różnią się tym, że emituje je Skarb Państwa. Obligacje są rodzajem pożyczki, której udzielasz emitentowi. Po upłynięciu określonego czasu (obligacje Skarbu Państwa mogą być 2, 4 lub 10-letnie) emitent odkupuje od ciebie obligacje i wypłaca ci odsetki.
Ile możesz zarobić na obligacjach? Ich oprocentowanie jest zmienne i zależy od czasu, na jaki je wykupujesz. Wynosi ono około 4-6%, czyli jest zbliżone do oprocentowania lokat bankowych.
Warto pamiętać, że obligacje to doskonały sposób na stabilne i bezpieczne oszczędzanie. Ich emitentem jest państwo polskie, w takim przypadku nie musisz więc obawiać się utraty płynności finansowej czy innych nieprzewidzianych problemów.
Fundusze inwestycyjne – wspólne lokowanie kapitału
Nie wiesz, jak inwestować w akcje, obligacje, lokaty? W takiej sytuacji warto powierzyć swoje nadwyżki finansowe funduszowi inwestycyjnemu. To forma, w której grupa osób inwestuje wspólnie w różne produkty finansowe, dzieląc się zyskiem, ale i ryzykiem. W zależności od rynku inwestycji można rozróżnić następujące rodzaje:
- fundusze akcji – obejmują zakup i sprzedaż akcji spółek giełdowych, dają szanse na największy zysk, ale wiążą się też z dużym ryzykiem;
- fundusze obligacji – zakup obligacji w funduszu jest najbezpieczniejszy, ale w dłuższej perspektywie nie pozwala zarobić tyle, co akcje;
- fundusze rynku pieniężnego – taka forma polega na korzystaniu z krótkoterminowych lokat i innych produktów finansowych dających możliwość wypłaty środków w dowolnym czasie;
- fundusze nieruchomości – w takim przypadku inwestuje się głównie w zakup nieruchomości komercyjnych (biurowców), dzięki dużym wzrostom cen na rynku pozwala to osiągnąć zysk w wysokości nawet kilkunastu procent.
Co powinno wzbudzić twój niepokój, jeśli chodzi o inwestowanie kapitału?
Wszystkie z opisanych powyżej sposobów na oszczędzanie są bezpieczną formą lokowania kapitału. W przypadku kont oszczędnościowych i lokat bankowych dodatkowym zabezpieczeniem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To instytucja, która chroni klientów banków i SKOK-ów działających na terytorium Polski. W przypadku, gdy bank lub kasa upadną, możesz liczyć na wypłatę wszystkich swoich oszczędności właśnie z BFG.
Nie da się jednak ukryć, że konta, lokaty i obligacje gwarantują stosunkowo niewielki zysk. To powoduje, że wiele osób próbuje zainwestować swój kapitał tam, gdzie mogą liczyć na większy zysk. Czy warto inwestować w ten sposób?
Jeśli trafisz na ofertę inwestycji, która ma generować szybki i wysoki zysk, powinno to budzić twoją podejrzliwość. W kwestii oszczędzania trudno liczyć na cud – raczej nie ma szans na to, że zarobisz dużo pieniędzy niewielkim kosztem. Wiele firm wykorzystuje naiwność klientów, a powierzone oszczędności w gotówce trudno jest w takich przypadkach odzyskać – zamiast zysku najczęściej czeka cię poważna strata.
Ważną zasadą bezpiecznego oszczędzania jest to, by nie inwestować w produkty, których nie rozumiesz. Na pewno znasz historie, gdy ktoś zarobił fortunę dzięki grze na giełdzie lub transakcjom na rynku kryptowalut. Rzeczywiście, takie inwestycje mogą mieć wysoką stopę zwrotu, wymagają jednak dużej wiedzy i bycia na bieżąco w danym temacie. W przeciwnym razie wiąże to z wysokim ryzykiem inwestycyjnym.
Nie masz doświadczenia w inwestowaniu? Zacznij od form bezpiecznego oszczędzania. Dzięki temu możesz liczyć na pewny zysk!