Od niedawna osoby, które nie przekroczyły 26. roku życia i mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, są zupełnie zwolnione z konieczności opłacania podatku dochodowego. Starsi pracownicy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach oraz do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37. Zapraszamy do lektury!
Czym jest deklaracja PIT-37?
Wiele osób nieposiadających stałego zatrudnienia zastanawia się, do jakiej kwoty można dorobić, aby nie płacić podatku. Odpowiedzią są kwoty wolne od podatku. Te różnią się w zależności od wieku, w jakim znajduje się pracownik.
PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja składana do urzędu skarbowego. Korzystają z niej wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści, którzy chcą rozliczyć swoje jedyne źródła przychodów. Druk służy wyłącznie rozliczeniom przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc na zasadach ogólnych.
Jakie przychody są zwolnione z podatku PIT?
Istnieje kilka grup osób, które są zupełnie zwolnione z konieczności zapłaty podatku. Wśród nich znajdują się:
- osoby do 26. roku życia;
- osoby wychowujące czworo lub więcej dzieci;
- seniorzy, którzy nie pobierają świadczenia emerytalnego;
- osoby, które zmieniły rezydencję podatkową na polską.
Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37? Kwota wolna od podatku PIT dla urzędu skarbowego.
Kwota wolna od podatku to kwota wynagrodzenia, od której nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Podstawę jej wyliczenia stanowi dochód osiągnięty w danym roku podatkowym. Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Obecnie kwota wolna wynosi 30 tysięcy złotych.
Ważne jest jednak, że z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać jedynie podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej. Składają oni deklarację PIT-36 lub PIT-37 i mogą pracować w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub prowadzić własną działalność gospodarczą.
Program „Bez PIT dla młodych”, czyli w jakiej sytuacji młodzi ludzie nie będą musieli zapłacić podatku w 2022 roku?
Program „Bez PIT dla młodych” został wprowadzony w sierpniu 2019 roku. Od tego czasu osoby pracujące, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągające roczne dochody nieprzekraczające 85 528 złotych brutto są zwolnione z konieczności opłacania podatku dochodowego. Ze zwolnienia mogą skorzystać jedynie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nie obejmuje ono osób pracujących na podstawie umowy o dzieło oraz prowadzących działalność gospodarczą.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37?” nie jest jednoznaczna. W przypadku osób, które nie ukończyły 26. roku życia i pracują na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę jest to 85 528 złotych rocznie. W przypadku osób starszych to 30 000 złotych. Należy jednak pamiętać, że istnieją grupy osób, które są całkowicie zwolnione z konieczności odprowadzania podatku dochodowego do urzędu skarbowego.