Jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny? Sprawdź!

Wzrost cen za energię elektryczną sprawia, że coraz więcej osób zaczyna analizować swoje rachunki i szukać sposobów na oszczędności. Dowiedz się, ile wynosi średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny.
średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny

Lodówka, kuchenka elektryczna, pralka, telewizor – to sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Niestety każdy z nich zużywa pewną ilość energii elektrycznej, co przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Przez wiele lat większość osób nie interesowała się aż tak bardzo zużyciem energii, jednak w ostatnim czasie ceny prądu to jeden z najczęściej poruszanych tematów. Zanim zaczniesz szukać sposobu na poprawienie stanu domowego budżetu, zastanów się, ile wynosi średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny.

Roczne zużycie energii w gospodarstwach domowych – z czego wynika?

Rozkład zużycia prądu w gospodarstwie domowym uzależnione jest od wielu czynników – między innymi od ilości i rodzaju sprzętów domowych oraz stylu życia domowników. U większości polskich rodzin w dalszym ciągu królują tradycyjne żarówki, zamiast tych o wyższej klasie energetycznej, co przekłada się na większe zużycie energii. Podobnie wygląda sytuacja ze starymi urządzeniami elektrycznymi. Na miesięczny koszt energii elektrycznej wpływ ma również dostawca prądu oraz taryfa, z której korzystasz.

Klasy energetyczne, a roczne zużywanie prądu – co warto wiedzieć?

Z roku na rok średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny prezentuje się coraz lepiej. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej naszych rodaków jest świadomych poboru energii elektrycznej i dlatego wybiera energooszczędne sprzęty. Udając się na zakupy, warto więc upewnić się, jakiej klasy energetycznej jest dane urządzenie. Wyróżnić można ich aż 7 i przyjmują nazwę od pierwszych liter alfabetu. Najwięcej prądu zużywają te o klasie energetyczne G, a najmniej A oraz B.

 Jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny?

Według aktualnych danych, średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny wynosi około 4500 kWh. Co ciekawe, w przypadku gospodarstwa składającego się z dwóch osób wcale nie oznacza to spadku poboru prądu o połowę. Rodzina taka pobiera średnio 3100 kWh rocznie. Natomiast średnie zużycie energii elektrycznej przez jedną osobę wynosi od 800 do 1600 kWh. Wynika to między innymi z faktu, że jedna żarówka pobiera tyle samo prądu, jeżeli w pokoju znajduje się jedna albo też cztery osoby. Zużycia energii nie da się więc pomnożyć, w celu obliczenia, jaki będzie wynik w przypadku bardziej licznego gospodarstwa.

Cena prądu za 1 kwH

Z roku na rok ceny energii elektrycznej cały czas rosną. Koszt każdego kWh prądu uzależniony jest od kilku czynników. Zależy między innymi od miejsca zamieszkania oraz dostawcy prądu. W Polsce działa wielu różnych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują różne taryfy. W roku 2022 1 kWh prądu kosztuje od 0,72 do 80 zł – średnio jest to 77 groszy. Stawki te uwzględniają już koszt zużywanej energii i dostarczenia prądu.

Ile wyniesie cena 1 kWh w zależności od konkretnych producentów?

Firmą, która oferuje najdogodniejsze warunki jest Enea, działająca między innymi w Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Zielonej Górze czy Gorzowie Wielkopolskim. Koszt jednej kilowatogodziny wynosi jedynie 0,72 zł. Zaledwie 1 grosz więcej należy zapłacić, korzystając z oferty Tauron, która świadczy swoje usługi we Wrocławiu, Opolu, Katowicach oraz Gliwicach. Mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Olsztyna muszą płacić nieco więcej za każdy kWh, bo około 80 gr – w tych okolicach działają firmy takie jak Energa oraz E.ON. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wartości te szybko się zmieniają, a ceny prądu każdego roku idą w górę.

Taryfy prądu – co oznaczają?

To, ile poszczególna rodzina rocznie zapłaci za prąd uzależnione jest również od obowiązującej jej taryfy. Wyróżnić można kilka planów cenowych, które określają jaka stawka za 1 hWh obowiązuje w konkretnej godzinie. Firmy produkcyjne zużywające najwięcej energii płacą za prąd w oparciu o taryfy A- C. Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest taryfa G. Obok litery znajdują się cyfra świadcząca o mocy przyłączeniowej, która zazwyczaj wynosi 40 kWh. Kolejna cyfra, która wynosi od 1-3 informuje o liczbie stref, w których klienci się rozliczają. Najpopularniejszą jest taryfa G11 oraz G12. Pierwsza oznacza stałą cenę prądu w ciągu doby, natomiast w przypadku drugiej, taniej za prąd zapłacimy w godzinach od 13:00-15:00 oraz od 22:00-6:00.

Zużycie energii elektrycznej w domu – jak obliczyć pobór energii?

Sprawdzając, ile energii elektrycznej zużywają poszczególne urządzenia w domu, można dążyć do obniżenia tego zużycia, co przyczyni się do oszczędności. Jak obliczyć pobór energii? W tym celu wykorzystuje się prosty wzór. Niezbędne są tylko dwie informacje, czyli moc urządzeni oraz ile godzin dziennie jest włączone. Te wartości wystarczy pomnożyć przez aktualną cenę prądu. Aby obliczyć zużycie energii w domu, można też wykorzystać dostępne w Internecie kalkulatory zużycia energii. Pozwalają one na wykonanie szybkich obliczeń w rozbiciu na dnie, miesiące oraz rok. Otrzymany wynik może zmotywować cię do wymiany niektórych urządzeń na energooszczędne.

Ile prądu zużywają konkretne sprzęty domowe, z których często korzystamy?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kWh prądu rocznie pobierają urządzenia takie jak zmywarka, telewizor czy ogrzewanie? Na każdym z tych sprzętów powinna znajdować się informacja dotycząca poboru mocy – zazwyczaj można ją znaleźć na tabliczce znamionowej albo w instrukcji obsługi. Uważa się, że jednym z urządzeń pobierających najwięcej prądu jest płyta indukcyjna, która osiąga wynik 750 kWh rocznie. Tuż za nią jest piekarnik elektryczny pobierający około 500 kWh każdego roku. Jeszcze mniej energii zużywają sprzęty takie jak lodówka, czajnik elektryczny czy zmywarka – około 240-270 kWh. Natomiast najtańsze w utrzymaniu są sprzęty takie jak telefon komórkowy, żelazko, laptop czy kuchenka mikrofalowa.

Alternatywne źródła energii i fotowoltaika – dlaczego warto?

Coraz popularniejsza w naszym kraju staje się fotowoltaika. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala na pokrycie zapotrzebowania na prąd całej 4-osobowej rodziny. W czasach, kiedy oszczędzanie energii jest coraz ważniejsze, panele fotowoltaiczne są skuteczną receptą na podwyżki cen prądu. Ich moc dobiera się adekwatnie do swoich potrzeb. Produkcja roczna wynosi od 1400 kWh do 2500 kWh, co w wielu przypadkach pozwala na zmniejszenie rachunków za energię nawet o 90%.

Wiesz już, jakie jest średnie zużycie prądu 4 osobowej rodziny i zastanawiasz się, jak można je obniżyć? Z pewnością warto postawić na energooszczędne urządzenia oraz wybrać dostawcę prądu, który oferuje najlepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mandat straż miejska

Mandat: straż miejska – jak nie płacić?

Następny artykuł

Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu: praktyczne porady

Zobacz też