Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych zrzesza artystów, aby zbiorowo zarządzać i chronić ich prawa autorskie. Organizacja pobiera od osób chcących publicznie odtwarzać muzykę tantiemy, które następnie przekazuje swoim członkom, aby w ten sposób wynagrodzić ich pracę. Czy zawsze trzeba opłacić ZAiKS, kiedy chce się odtworzyć muzykę we własnym punkcie usługowym lub zakładzie pracy? Kiedy nie trzeba płacić ZAiKS?
Co to jest ZAiKS?
Ostatnio coraz głośniej słychać o organizacjach, takich jak ZAiKS oraz ZPAV. Płacić czy nie – to pytanie, które zadaje sobie wielu przedsiębiorców puszczających muzykę we własnych zakładach pracy. Zanim na nie odpowiemy, sprawdźmy, czym jest ZAiKS oraz kiedy trzeba mu płacić!
Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) to organizacja zrzeszająca artystów, aby zbiorowo zarządzać i ochraniać ich prawa autorskie. Działa ona w imieniu każdego z twórców w celu udzielania zgody na korzystanie z jego dorobku artystycznego i pobierania za to opłat.
Kiedy należy wnieść opłatę za publiczne odtwarzanie muzyki?
Za odtwarzanie muzyki komercyjnej muszą zapłacić wszyscy właściciele restauracji, barów, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz innych miejsc, gdzie publicznie odtwarza się muzykę komercyjną, która stanowi tło dla świadczenia usług, czy wykonywania pracy. Stawki abonamentu ZAiKS są zróżnicowane i uzależnione od charakteru prowadzonej działalności oraz typu lokalu. Więcej zapłacą właściciele dyskotek, mniej osoby prowadzące niewielkie salony kosmetyczne.
Kiedy nie trzeba płacić ZAiKS?
Istnieje szereg sytuacji, kiedy nie trzeba płacić ZAiKS. Wśród nich znajdują się:
- świadome odtwarzanie jedynie muzyki autorów, którzy nie są zrzeszeni w ZAiKS;
- odtwarzanie muzyki autorów, którzy zrzekli się praw do swojej muzyki;
- zatrudnianie zespołów grających muzykę na żywo;
- zupełna rezygnacja z odtwarzania muzyki komercyjnej;
- skorzystanie z licencji Creative Commons;
- puszczanie radia internetowego z muzyką Creative Commons;
- odtwarzanie płyt CD lub MP3 z muzyką Creative Commons;
- puszczanie własnej playlisty z muzyką Creative Commons.
Jest kilka sytuacji, kiedy nie trzeba płacić ZAiKS. Niestety w większości przypadków, kiedy w swoim lokalu będziesz chciał odtwarzać najnowsze i najpopularniejsze kawałki, będziesz musiał zapłacić artystom za ich pracę.