W teorii wszystko wydaje się proste. Mądre zarządzanie pieniędzmi to nic innego jak kontrolowanie swoich wydatków i regularne gromadzenie oszczędności. Ale jak gospodarować pieniędzmi w praktyce? Dowiedz się tego, czytając nasz poradnik!
Jak gospodarować pieniędzmi? Zacznij od podstaw!
Aby to zrobić, przemyśl sobie kilka kwestii:
- jaki jest twój stosunek do pieniędzy – czy zbyt łatwo przychodzi ci wydawanie każdej złotówki, czy są dla ciebie ważne, czy uważasz, że dobrze jest mieć pewną ilość pieniędzy na tzw. czarną godzinę;
- w jaki sposób chciałbyś zmienić zarządzanie swoimi finansami – wydawać mniej, zarabiać więcej, regularnie oszczędzać;
- dlaczego chciałbyś zmienić swoje życie i mieć więcej pieniędzy – czy potrzebujesz ich na codzienne wydatki, czy może na rozrywkę i przyjemności, jaki jest twój długoterminowy cel oszczędzania;
- czy jesteś gotów na to, by zmienić swoje nawyki związane z zarządzaniem finansami już teraz – pamiętaj, że zawsze wymaga to pewnej pracy, a niekiedy i wyrzeczeń – są takie momenty w życiu, gdy zwyczajnie możesz nie mieć na to zasobów i nie radzić sobie z takimi wyzwaniami.
Gdy już odpowiesz sobie na te pytania, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku – wdrożenia konkretnych narzędzi, które pomogą ci lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi.
Chcesz mieć więcej pieniędzy? Ogranicz wydatki
Łatwo powiedzieć – trudniej zrobić? Jeśli podejmiesz pracę nad sobą i swoimi nawykami, jesteś w stanie wydawać pieniądze bardziej racjonalnie. A przede wszystkim – wydawać ich znacznie mniej i tylko na to, czego potrzebujesz?
Zbyt często zdarzają ci się spontaniczne zakupy, po których zastanawiasz się, dlaczego właściwie to kupiłeś? Spontaniczność to główny wróg mądrego zarządzania pieniędzmi? A co w takim razie jest jego najlepszym przyjacielem? To zdecydowanie nawyk planowania!
Co możesz planować? Właściwie wszystko! Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które możesz wdrożyć u siebie już dzisiaj:
- chodź do sklepu z listą, według której będziesz dokonywać zakupów; mogą się na niej znaleźć codzienne produkty, możesz także tworzyć dłuższe listy, według których będziesz kupować zapasy na cały tydzień;
- twórz tygodniowe listy posiłków – dzięki temu unikniesz niespodzianek w lodówce i konieczności zamawiania jedzenia z restauracji, a dodatkowo zadbasz o zdrowe odżywianie się domowników;
- naucz się omijać promocje, wyprzedaże i inne pozornie atrakcyjne oferty – często zdarza się bowiem, że pod wpływem emocji kupuje się przy takich okazjach coś, czego w rzeczywistości się nie potrzebuje;
- zrezygnuj z karty kredytowej – wówczas będziesz wydawać tylko te pieniądze, które rzeczywiście posiadasz;
- kupuj z wyprzedzeniem to, czego będziesz potrzebować za jakiś czas – opony zimowe lub letnie, sprzęt sportowy, odzież sezonową, a nawet żywność – z tanich owoców i warzyw możesz zrobić letnie przetwory i mrożonki.
Poznaj dwa sposoby na regularne odkładanie pieniędzy – dla każdego!
Jeśli masz problem z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi, prawdopodobnie nie udaje ci się regularnie odkładać określonych sum pieniędzy. Tymczasem oszczędzanie jest możliwe w każdym przypadku, nawet wówczas, gdy każdego miesiąca na twoje konto wpływa niewielkie wynagrodzenie. „Mam za mało pieniędzy, by nimi zarządzać”? To nie jest dobre wytłumaczenie. Ważne jest nie to, jaką kwotę oszczędzasz, ale ile procent swojej wypłaty odkładasz na koncie.
Warto to uporządkować, wykorzystując jedną z dwóch polecanych przez ekspertów metod:
- 50/30/20 – to metoda, według której 50% przychodu przeznaczasz na stałe wydatki (rachunki, żywność, transport), 30% na nieprzewidziane dodatkowe koszty w danym miesiącu, a 20% na oszczędności;
- metoda 6 słoików – autorem tej metody jest Harv Eker, milioner, przedsiębiorca i autor książek o zarządzaniu pieniędzmi; tu również stosuje się procentowy podział – na konieczne wydatki przeznacza się 55% wynagrodzenia za pracę, na nieprzewidziane wydatki 15%, na rozrywkę 10%, na edukację 5%, na inwestycje długoterminowe 10%, a na pomoc innym 5%.
Jak widzisz, kwoty nie muszą być wysokie. Jeśli jednak będziesz je odkładać regularnie, zyskasz korzyści w postaci długoterminowych oszczędności, które zapewnią ci bezpieczeństwo, a może nawet dadzą wolność finansową.
Jak gospodarować pieniędzmi, by zarabiały na siebie – oszczędzać czy inwestować?
Co robić, by nie tylko mieć pieniądze, ale także stopniowo zwiększać swoje zyski? Gdy wiesz już, jak gospodarować pieniędzmi, w twoim portfelu i na koncie pojawia się coraz więcej środków. To dobry moment, by zadbać o zwiększanie dochodów za pomocą odsetek.
Pomnażać zaoszczędzone pieniądze możesz na dwa sposoby – oszczędzając lub inwestując. Czym różni się od siebie oszczędzanie i inwestowanie? Pierwsza forma pomnażania kapitału to nic innego jak gromadzenie środków pieniężnych na koncie oszczędnościowym lub na lokacie. W zamian za powierzone środki bank nalicza okresowo odsetki, które, jeśli będą odpowiednio wysokie, mogą stać się dla ciebie formą dochodu pasywnego. To taki dochód, który nie wymaga od ciebie żadnego wysiłku – dodatkowe pieniądze pojawiają się po prostu na twoim koncie lub są wypłacane wraz z końcem trwania lokaty.
Inwestowanie daje szanse na większe zyski, ale wiąże się jednocześnie z nieco większym ryzykiem. Krótko mówiąc – możesz w ten sposób dużo zarobić, ale nigdy nie masz gwarancji, że tak się stanie. Do popularnych form inwestowania należą akcje giełdowe, obligacje skarbowe i fundusze inwestycyjne. Zysk w niektórych przypadkach może wynosić nawet kilkanaście procent.
Gospodarowanie pieniędzmi nie wymaga ani wykształcenia ekonomicznego, ani szczególnych umiejętności. Tym, co zapewni ci sukces na tym polu, jest przede wszystkim racjonalne podejście i wdrożenie nawyków, które pomogą ci regularnie oszczędzać i planować wydatki.