O konieczności odkładania przynajmniej drobnych sum mówi się dużo, ale tak naprawdę – co to jest oszczędzanie? Przeczytaj nasz artykuł, a nie tylko poznasz definicję, ale również dowiesz się, jak oszczędzać w praktyce!
Co to jest oszczędzanie? Poznaj najprostszą definicję
Według najprostszej definicji oszczędzanie to po prostu gromadzenie środków pieniężnych. Rezygnując z wydatków teraz, możesz liczyć na osiągnięcie korzyści w przyszłości. Środki pieniężne możesz odłożyć dzięki:
- zwiększeniu dochodów – wówczas przy takich samych kosztach możesz oszczędzić więcej;
- zmniejszeniu kosztów i racjonalnym zarządzaniu domowym budżetem.
W jaki sposób możesz oszczędzać pieniądze?
Przede wszystkim ważne jest to, by nie odkładać pieniędzy w gotówce. Przysłowiowe trzymanie pieniędzy „w skarpecie”, czyli ukrytych gdzieś w domu, jest nie tylko niebezpieczne, ale także mało opłacalne.
Nawet przy niskiej inflacji gotówka stopniowo traci na wartości. Możesz jednak temu zapobiec, odkładając je w banku. Oprocentowanie kont bankowych i lokat jest skalkulowane tak, by rekompensować utratę wartości pieniądza w wyniku inflacji – każda wpłacona złotówka jest przez cały czas warta mniej więcej tyle samo.
Najpopularniejszymi metodami na oszczędzanie pieniędzy są:
- konta oszczędnościowe – są one oprocentowane wyżej niż rachunki rozliczeniowe, a pieniądze możesz z nich wypłacić w dowolnym momencie;
- lokaty bankowe – to forma, w której przekazuje się depozyt do banku na określony czas, pieniądze pozostają na lokacie do końca jej obowiązywania, a następnie bank przekazuje je klientowi wraz z odsetkami.
Oszczędzanie a inwestowanie – czy te pojęcia oznaczają to samo?
Wiesz już, co to jest oszczędzanie. Inwestowanie jest od niego nieco bardziej zaawansowanym sposobem na pomnażanie kapitału. Przechowywanie pieniędzy na koncie czy lokacie nie wymaga niemal żadnego wysiłku od ich właściciela. Dokonywanie inwestycji wiąże się z podejmowaniem pewnych aktywności, wymaga również wiedzy i umiejętności przewidywania – inwestor musi wiedzieć, na co warto wydawać swój kapitał, aby po pewnym czasie przyniósł zysk.
Popularne sposoby na inwestowanie to:
- zakup obligacji skarbowych – jest to rodzaj pożyczki udzielanej Skarbowi Państwa, po określonym czasie państwo wykupuje obligacje i przekazuje ustalony wcześniej procent odsetek;
- zakup i sprzedaż akcji – takie papiery wartościowe zmieniają wartość w zależności od kondycji finansowej spółki i innych czynników, dzięki temu można kupować je w niskiej cenie, a następnie sprzedawać z zyskiem;
- udział w funduszach inwestycyjnych – to model, w którym grupa uczestników inwestuje w wybrane aktywa – akcje, obligacje, lokaty lub nieruchomości.
Dzięki umiejętnemu inwestowaniu w różne produkty finansowe możesz zarobić więcej niż w przypadku gromadzenia oszczędności, taka forma gromadzenia kapitału zawsze jest obarczona nieco większym ryzykiem.
Wiesz już, co to jest oszczędzanie? Teraz dowiedz się, jak zacząć gromadzić oszczędności! To się opłaca, niezależnie od tego, jakie są twoje motywy oszczędzania – bezpieczeństwo finansowe teraz, wyższa emerytura w przyszłości czy po prostu chęć posiadania funduszy na drobne przyjemności.