Oszczędzanie a inwestowanie – czym różnią się od siebie?

Oszczędzać pieniądze możesz na wiele sposobów – powoli i bezpiecznie albo szybciej i nieco bardziej ryzykownie. Warto jednak pamiętać, że zwykłe gromadzenie środków na koncie nie czyni z ciebie jeszcze inwestora. Oszczędzanie a inwestowanie – dowiedz się, na czym polegają różnice pomiędzy nimi!
oszczędzanie a inwestowanie

Cel może zawsze jest ten sam – zgromadzenie jak największej ilości pieniędzy. Można jednak docierać do niego różnymi drogami. Jedna z nich jest krótsza, choć mogą pojawić się na niej nieprzewidziane trudności. Druga jest obarczona mniejszym ryzykiem, za to nie zapewni ci takich efektów, jak ta pierwsza. Oszczędzanie a inwestowanie – czym się różnią i który ze sposobów na pomnażanie pieniędzy jest dla ciebie lepszy? Przeczytaj nasz artykuł!

Na czym polega oszczędzanie?

Zacznijmy od definicji oszczędzania. To nic innego jak odkładanie części kapitału. Rezygnując z pewnych wydatków teraz, osiągasz korzyści w przyszłości. Dzięki oszczędzaniu zyskujesz środki na wypadek niespodziewanych zdarzeń losowych, na drobne przyjemności lub na inne cele.

Oszczędzanie nie musi oczywiście polegać wyłącznie na gromadzeniu środków pieniężnych. Twoje oszczędności mogą pracować na siebie i powiększać twój kapitał. Jest to możliwe dzięki odsetkom – czyli procentowo określonej kwoty, którą bank nalicza w zamian za to, że powierzasz mu swoje pieniądze. Wysokość odsetek zależy od wysokości ustalanych przez bank centralny stóp procentowych.

Jakie masz możliwości, jeśli chodzi o oszczędzanie?

Najpopularniejszą formą pomnażania kapitału jest przechowywanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Jest to forma o najniższym poziomie ryzyka, a zakładanie i prowadzenie konta jest banalnie proste. W większości banków możesz to zrobić przez internet. Pieniądze na koncie oszczędnościowym są dla ciebie stale dostępne, możesz je wypłacić w dowolnej chwili.

Równie bezpiecznymi formami oszczędzania są lokaty bankowe. Czym różnią się one od prowadzenia rachunku oszczędnościowego? Przede wszystkim w przypadku lokat decydujesz się powierzyć bankowi pieniądze na określony czas, bez możliwości ich wypłaty. Lokaty dzieli się na krótkoterminowe i długoterminowe – pieniądze możesz wpłacić na kilka tygodni lub nawet kilka lat. Po określonym czasie bank zwraca ci pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Taki sposób oszczędzania charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu niż konto oszczędnościowe.

Na czym polega inwestowanie?

Oszczędzanie a inwestowanie – wiesz już, że te pojęcia nie są ze sobą tożsame. Na czym więc polega podstawowa różnica? Definicja inwestowania według serwisu Magazyn Inwestora jest następująca – to takie lokowanie kapitału, które pozwala uzyskać zyski wyższe niż stopa inflacji. O ile w przypadku oszczędzania pieniądze pracują na siebie praktycznie same, bez wysiłku ich właściciela, to inwestowanie wymaga już pewnej aktywności, a także wiedzy.

Jakie masz możliwości inwestowania kapitału?

Wysoka inflacja zachęca do lokowania nadwyżek finansowych w opłacalne, choć bardziej ryzykowne produkty. W co możesz zainwestować? Najpopularniejszymi produktami finansowymi są:

  • obligacje skarbowe – to rodzaj pożyczki, której udziela się państwu polskiemu – Skarb Państwa po określonym czasie wykupuje od ciebie obligacje i wypłaca odsetki;
  • akcje spółek giełdowych – w przypadku takich inwestycji zarabia się na różnicy pomiędzy cenami zakupu i sprzedaży akcji na giełdzie;
  • fundusze inwestycyjne – to forma, w której inwestorzy wspólnie kupują akcje, obligacje, wpłacają depozyty na lokaty.

Oszczędzanie a inwestowanie – co jest bardziej ryzykowne?

Oszczędzanie nie wiąże się z praktycznie żadnym ryzykiem – oczywiście pod warunkiem, że będziesz trzymać swoje pieniądze na koncie w banku, a nie w szufladzie w domu. Wszystkie instytucje bankowe (banki i SKOK-i) są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Oznacza to, że w sytuacji, gdyby twój bank lub twoja kasa oszczędnościowa zbankrutowały, twoje pieniądze pozostaną bezpieczne. Oszczędności wypłaci ci właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Większe ryzyko wiąże się natomiast z inwestycjami. Wówczas odpowiedzialność za środki pieniężne spoczywa wyłącznie na tobie. Jeśli jednak inwestujesz w pewne aktywa – akcje znanych spółek, obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne, raczej nie musisz się obawiać. Inwestowanie staje się ryzykowne dopiero wówczas, gdy korzystasz z niepewnych opcji – zakupu kryptowalut, inwestycji na nieznanych rynkach czy współpracy z podejrzanymi instytucjami finansowymi.

Dobrą praktyką w przypadku inwestowania jest zostawianie sobie poduszki bezpieczeństwa – pewnej kwoty, której nie będziesz lokować w aktywa.

Oszczędzanie a inwestowanie – które z nich będzie lepsze dla ciebie? To zależy, co jest dla ciebie priorytetem – może to być bezpieczeństwo, wysokość zysku lub czas zwrotu z inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ile czasu na zwrot podatku ma urząd skarbowy: jak długo czekać na pieniądze

Następny artykuł

Jak wyliczyć zwrot podatku: kompletny poradnik krok po kroku

Zobacz też