W jaki sposób możemy zaoszczędzić energię elektryczną w domu?

Rachunki za prąd są coraz wyższe. Z tego względu podpowiadamy, w jaki sposób możemy zaoszczędzić energię elektryczną w domu. Tylko sprawdzone sposoby!
w jaki sposób możemy zaoszczędzić energię elektryczną w domu

W ostatnim czasie ceny prądu poszybowały w górę. Tarcze rządowe przyniosły jedynie niewielką i chwilową ulgę. Aby nie zrujnować domowego budżetu, konieczne jest wprowadzenie planu na oszczędzanie. Wychodzimy naprzeciw twoim potrzebom i prezentujemy, w jaki sposób zaoszczędzić energię elektryczną w domu!

W jaki sposób oszczędzać prąd, używając urządzeń elektrycznych?

Energia elektryczna jest coraz droższa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak oszczędzać prąd na co dzień. Okazuje się, że najdroższe jest korzystanie z płyty indukcyjnej oraz bojlera. Na kolejnych miejscach w rankingu sprzętów domowych zużywających najwięcej energii elektrycznej znajdują się: piekarnik, lodówka, zmywarka oraz komputer stacjonarny. Co zrobić, aby obniżyć rachunki za zużycie energii w gospodarstwie domowym przy korzystaniu z tych sprzętów?

  1. Kiedy gotujesz, przykrywaj garnki pokrywką – w ten sposób skrócisz czas gotowania.
  2. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia – nie obniżysz temperatury w jego wnętrzu, co wymaga ponownego nagrzewania.
  3. Wyłącz piekarnik chwilę wcześniej – piekarnik zachowuje wysoką temperaturę przez długi czas. Wyłączenie go i pozostawienie jedzenia w środku pozwoli na zaoszczędzenie na prądzie i nie zaszkodzi potrawie.
  4. Dokładnie zamykaj drzwi od lodówki i zamrażalki oraz nie wkładaj do nich ciepłego jedzenia.
  5. Niech w lodówce panuje możliwie najwyższa temperatura. Taka, aby jedzenie się nie zepsuło, a sam sprzęt nie musiał zużywać dużo energii na niepotrzebne chłodzenie.
  6. Na bieżąco pozbywaj się z lodówki nadmiaru lodu, który blokuje chłodzenie. W ten sposób znacznie obniżysz zużycie prądu.
  7. Staraj się nie rozmrażać jedzenia w kuchence mikrofalowej. Aby zmniejszyć rachunki, wyciągaj jedzenie dzień wcześniej i pozwól mu rozmarzać przez noc.
  8. Włączaj pralkę i zmywarkę dopiero wówczas, gdy są całkowicie zapełnione.
  9. Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Im więcej wody, tym dłuższy czas pracy urządzenia.
  10. Wyjmuj z kontaktu ładowarki, kiedy sprzęty są już naładowane.
  11. Nie zostawiaj odkręconego kranu w trakcie mycia zębów czy rąk.
  12. Staraj się brać szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.
  13. Dobieraj wielkość garnka do wielkości palnika.
  14. Nie włączaj ogrzewania przy otwartym oknie.
  15. Wyłączaj z prądu urządzenia, z których nie korzystasz.
  16. Korzystaj z urządzeń energooszczędnych.

W jaki sposób oszczędzać energię elektryczną na żarówkach?

Zanim zastanowisz się, gdzie najtańszy prąd, pomyśl, czy sam robisz wszystko, aby oszczędzić jego zużycie. Możesz to zrobić nie tylko dzięki rozsądnemu korzystaniu z urządzeń elektrycznych, ale również z domowego oświetlenia. Jak zatem oszczędzić na oświetleniu?

  1. Wykorzystuj maksymalnie światło dzienne – stawiaj biurko przy oknie, przemaluj ściany na biało, stawiaj na jasne meble i podłogi.
  2. Wyłączaj światło, kiedy nie korzystasz z danego pomieszczenia.
  3. Oświetlając dom z zewnątrz, stawiaj na sprzęty wyposażone w czujniki ruchu.
  4. Wyłączaj światełka w przełącznikach, które mają za zadanie pomóc w odnalezieniu sprzętu, ale jednocześnie zużywają sporo energii.
  5. Jeśli to możliwe, nie zapalaj górnego oświetlenia sufitowego i korzystaj z lampek biurkowych. To również przyniesie oszczędności.
  6. Zrezygnuj z zewnętrznego oświetlenia, które świeci stale, niezależnie od pory dnia.

Jak widzisz, sposobów na to, w jaki sposób możemy zaoszczędzić energię elektryczną w domu, jest naprawdę sporo. Jeśli zastosujesz się jedynie do kilku z tych podanych na naszej liście, to obiecujemy, że już po jednym miesiącu zauważysz, że twoje rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe. Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
apcoa parking płacić czy nie

Mandat z Apcoa parking, płacić czy nie? Sprawdź, jak poprawnie złożyć reklamację!

Następny artykuł

Ile można nie płacić za prąd bez konsekwencji

Zobacz też