Zdarza ci się kupować pod wpływem impulsu? Wiele osób wpada w pułapkę nadmiernego gromadzenia niepotrzebnych gadżetów. Niektórzy nie potrafią przejść obojętnie obok atrakcyjnych ofert, a inni poprawiają sobie nastrój kupowaniem coraz to nowych ubrań czy dekoracji do domu. Niestety rozwiązanie to nie jest ani ekologiczne, ani nie przynosi żadnych korzyści na dłuższą metę. Coraz więcej świadomych tego osób zastanawia się, jak nie kupować niepotrzebnych rzeczy.
Konsumpcjonizm, czyli zakupowe szaleństwo?
Być może zastanawiasz się, co złego jest w robieniu niepotrzebnych zakupów? Przede wszystkim, nadmierna konsumpcja ma negatywny wpływ na nasze środowisko naturalne i staje się przyczyną marnotrawstwa zasobów naturalnych – wyraźnie pokazują to przeprowadzane coraz częściej ekoeksperymenty. Jest przeciwieństwem modnego w ostatnich czasach stylu zero waste. Co więcej, impulsywne kupowanie pod wpływem zachcianek przyczynia do straty czasu i pieniędzy, a nawet może doprowadzić do zakupoholizmu, z którym wiąże się nie tylko brak satysfakcji z życia, ale też problemy psychiczne.
Jak nie kupować niepotrzebnych rzeczy?
Według luźnych statystyk nawet połowa naszych rodaków robi codzienne zakupy. Niektórzy uważają przeglądanie ciuchów i innych części garderoby za rozrywkę oraz sposób na nudę. Prowadzi to do zakupu rzeczy niepotrzebnych, które potem tylko zalegają w szafie. Co zrobić, aby ograniczyć kupowanie nowych, często niepotrzebnych ubrań i wydawanie mnóstwa pieniędzy? Skutecznym sposobem jest rzadsze chodzenie na zakupy. Dostarczamy wtedy mniej bodźców mózgowi i trudniej nami manipulować. Wiele osób przekonało się, że można kupować produkty żywnościowe raz na tydzień.
Jak ograniczyć wydatki, czyli zakupy z listą
Jak nie kupować niepotrzebnych rzeczy? Innym sposobem, aby zaoszczędzić i oprzeć się pokusie kupowania są zakupy z listą. Wcześniej warto poświęcić w domu trochę czasu, aby zobaczyć, czego naprawdę potrzebujesz. Konieczna jest tutaj szczerość wobec samego siebie, aby rezygnować z nabywania zachcianek, a następnie silna wola, aby konsekwentne trzymać się listy. Jeżeli w sklepie nagle pojawi Ci się chęć zakupu kolejnej rzeczy, nie kupuj jej od razu — ale zapisz ją na swojej liście. Po starannym przemyśleniu tej kwestii świadomie podejmiesz decyzję.
Realnie oceniaj czy dany produkt jest potrzebny
Innym sposobem, aby wprowadzić do życia minimalizm i kupować rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne, jest realne oceniane swoich potrzeb. Zanim kupisz daną rzecz, zastanów się, czy nie jest to po prostu zachcianka. Pamiętaj, nie wszystko, co mają twoi znajomi lub co oferowane jest w sklepach, zasługuje na twoją uwagę. Jeżeli wiesz, że konkretną rzecz użyjesz tylko raz – na przykład elegancką kieckę na wesele – może lepiej będzie ją pożyczyć. Ponadto stawiaj na produkty wysokiej jakości — jest to ważne szczególnie w zakupie ubrań. Zamiast poliestrowych ciuchów, wybierz te bawełniane, które posłużą ci o wiele dłużej.
Pułapka promocji i wyprzedaży
Chciałabyś dokonywać mądrzejszych wyborów zakupowych? Nie kieruj się gazetkami promocyjnymi czy innymi ofertami. Często to tylko pozorne oszczędzanie, ponieważ w rezultacie, zamiast ograniczać wydatki, będziesz kupować rzeczy, które tak naprawdę nie są ci potrzebne. Dotyczy to zarówno zakupów spożywczych, jak i ciuchowych. Jeżeli następnym razem znajdziesz dobrą promocję, zastanów się, czy kupiłbyś tę rzecz, gdyby nie była na ofercie.
Jak mniej wydawać i oszczędzać? Zaplanuj budżet
Nie tylko lista zakupów pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Dobrym sposobem jest planowanie budżetu domowego, który pozwoli ci mieć pełną kontrolę nad przychodami i wydatkami, a tym samym posiadaną ilością rzeczy. Dzięki niemu będziesz mógł efektywnie planować oszczędności. Co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Zamiast trzymać je w portfelu, co ułatwia wydawanie, możesz założyć konto oszczędnościowe lub wpłacić na jakiś fundusz.
Jak nie kupować niepotrzebnych rzeczy? Jak widać istnieje sporo sposobów, aby dokonywać mądrych wyborów i kupować świadomie. Wypróbuj przynajmniej jeden z nich, a przekonasz się, że oszczędzanie naprawdę daje satysfakcję!