Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie? To istotna kwestia w każdym domu, gdzie używa się tego rodzaju paliwa grzewczego. Co roku koszty życia wzrastają, więc coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą te wydatki zredukować do minimum. Jednym z istotnych wydatków (szczególnie w naszej strefie klimatycznej) jest ogrzewanie, co zatem można zrobić, żeby spalać mniej ekogroszku i nie marznąć w chłodne dni?
Czym jest węgiel ekogroszek?
Ekogroszek to ekologiczny węgiel produkowany z węgla kamiennego, który przeznaczony jest do spalania w piecach na paliwa stałe wyposażonych w specjalne podajniki. Dobry ekologiczny węgiel (ekogroszek) jest bardziej energetyczny niż surowy węgiel drzewny. W efekcie ogrzewanie budynku nowoczesnymi piecami zazwyczaj kosztuje nieco mniej w porównaniu z kosztami eksploatacji kotłów na węgiel kamienny.
Węgiel drzewny w postaci ekogroszku może mieć różne wymiary. Najczęściej granulacja paliwa waha się od 5 do 25 mm, lecz tańsze produkty mogą mieć bardzo różne wymiary. Szczególnie ważnym parametrem produktów okazuje się kaloryczność produktów. Dobry węgiel musi mieć kaloryczność większą niż 24 MJ/kg.
Jak spala piec na ekogroszek?
Zazwyczaj do ogrzewania domów używa się automatycznych kotłów na ekogroszek. Cechuje je niezwykle efektywna sprawność cieplna, która musi być wyższa niż 87%, przeważnie wynosi około 90% – wynika to z obowiązujących przepisów. Najbardziej zadowalające rezultaty osiągamy, spalając ekogroszek o kaloryczności 24 – 28 Mj/kg, który powinien cechować się niską spiekalnością i wilgotnością nieprzekraczającą 10%. Urządzenia grzewcze na ekogroszek są często wybierane ze względu na stosunkowo niskie koszty ogrzewania budynków, ekonomiczną cenę, a także duży atut stanowi prosta i łatwa obsługa.
Działanie kotła automatycznego bazuje na podtrzymywaniu wybranej temperatury. Kiedy temperatura spadnie, to piec automatycznie przełącza się w tryb pracy, która ma za zadanie podnieść ją do wyznaczonej. Kiedy ją osiągnie, to ponownie przechodzi w tryb podtrzymywania ciepła. Urządzenie spalając ekogroszek, jednocześnie produkuje energię cieplną, która pełni funkcję grzewczą. Ile paliwa musi spalić? Wynika to z zapotrzebowania energetycznego obiektu oraz jakości pieca. Kiedy niezbędna jest większa ilość ciepła, to pompy instalacji grzewczej biorą większą ilość energii z urządzenia. W związku z tym piec musi częściej zmieniać tryb pracy i podaje ekogroszek częściej i większych ilościach.
Ile spala piec na ekogroszek?
Przede wszystkim zależy to od jego parametrów oraz ilości wytworzonego ciepła. Ilość wykorzystanego paliwa jest ściśle powiązana z izolacją ogrzewanego domu. Budynek bez izolacji wymaga większej mocy grzewczej, a w związku z tym spalanie ekogroszku będzie znacznie wyższe niż w obiekcie z grubą i solidną izolacją. Ilość ekogroszku wykorzystanego w trakcie spalania wynika z ilości wyprodukowanej w piecu mocy cieplnej, która została pobrana poprzez pompy, aby ogrzać w celu ogrzania budynku.
W gruncie rzeczy to nie jest skomplikowane: więcej wytworzonej energii cieplnej = większe zużycie paliwa. Kiedy piec pracuje z większą mocą i przez dłuższy czas to zużywa większą ilość ekogroszku. Dla całkowitego określenia ilości paliwa i rzetelnej odpowiedzi na pytanie ile spala piec na ekogroszek? Może okazać się niezbędne wyliczenie rocznego zapotrzebowania energetycznego całego ogrzewanego budynku, a także skonkretyzowanie na tej regule rocznego zużycia paliwa.
Jak efektywnie ograniczyć spalanie ekogroszku?
W prawidłowo działającym kotle oraz dobrze pracującej instalacji grzewczej ilość spalanego paliwa jest skutkiem wyprodukowanej energii cieplnej. Kiedy określimy, że spalanie ekogroszku jest zbyt wysokie, to należy ustalić przyczynę tego stanu rzeczy i poszukać rozwiązania problemu, żeby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. W jaki sposób to sprawdzić?
Parametry pracy instalacji cieplnej
W pierwszej kolejności dobrze jest ustawić parametry pracy instalacji grzewczej. W szczególności prawidłową temperaturę zasilania instalacji cieplnej, która powinna działać w trybie pogodowym z poprawną pracą termostatów pokojowych. Czołowe ustawienia do sprawdzenia to właściwa temperatura ogrzewanych pomieszczeń. Instalacja ogrzewająca powinna cały czas otrzymywać ciepło, natomiast piec powinien działać w trybie modulacji i co pewien czas dostarczać energię.
Parametry spalania pieca na ekogroszek
W następnym kroku należy skonfigurować parametry spalania pieca. Ustawienie parametrów spalania w kotłach automatycznych do zużywania ekogroszku bazuje na słusznym doborze ilości paliwa i powietrza. Z powodów ekonomicznych i ekologicznych kocioł powinien pracować na mocy ograniczonej do minimum, niemniej jednak dostosowanej do odbiorów wytworzonego ciepła wskutek trybu modulacji. Automatyka nawigująca działanie kotła i instalacji grzewczej, powinna być wyposażona w algorytm określający parametry pracy palnika.
Wówczas należy sprawdzić działanie wentylatora nadmuchowego, a w przypadku nieprawidłowej pracy dokonać korekty. W zależności od producenta, w niektórych automatykach trzeba określić ilość dostarczanego paliwa. Ilość paliwa i jego kaloryczność determinuje moc pieca.
Prawidłowa praca palnika a zużycie ekogroszku
Poprawnie działający palnik cechuje niewielki kopczyk węgla o wysokości ok. 20-40mm. Istotny jest kolor palącego się węgla, bowiem powinien być pomarańczowy i przechodzić w żółty, natomiast popiół powinien być sypki. Jeżeli powstaje duża ilość szlaki, oznacza to, że użyty węgiel jest niskiej jakości lub wentylator nie pracuje w prawidłowy sposób.
Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?
Aby zmniejszyć ilość zużytego ekogroszku, w przyszłości można wykorzystać podane poniżej sposoby:
- zainstalować kocioł o adekwatnej mocy;
- zdecydować się na kocioł z palnikiem obrotowym oraz automatyką pogodową z algorytmem sterującym tokiem spalania;
- skonfigurować temperaturę pracy kotła;
- wyregulować ilość powietrza i paliwa;
- używać paliwa wysokiej jakości.
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu już znasz odpowiedź na postawione w tytule pytanie: jak zmniejszyć spalanie ekogroszku? I będziesz mógł używać efektywniej swojego pieca grzewczego i w efekcie oszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Pamiętaj, że kiedy chcesz zmniejszyć ilość spalanego ekogroszku, musisz zacząć od ustalenia przyczyny dużego zużycia.