Ile kosztuje wizyta u dentysty? Za co płacimy?

Do dentysty przeważnie udajemy się dopiero, gdy zaczynamy mieć problemy z zębami. Dochodzi wtedy do borowania, wypełniania zęba, czasami do jego usunięcia. Wiele czynników wpływa na to, ile kosztuje wizyta u dentysty.
ile kosztuje wizyta u dentysty

Ile kosztuje wizyta u dentysty i przegląd zębów?

Już od dziecka powinniśmy dbać o regularne wizyty u dentysty. Pierwsza powinna być jeszcze w wieku niemowlęcym przy pojawieniu się pierwszego zęba. Kolejne co 3-6 miesięcy, najrzadziej raz na rok. Dzięki temu mamy pewność, że nasze uzębienie jest w dobrym stanie i może nam służyć przez wiele długich lat.

Ile kosztuje wizyta u dentysty? Na koszt wpływają różne czynniki. Przeważnie zwykła wizyta w ramach NFZ nic nas nie kosztuje. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zażądamy innej plomby lub jakiś specjalnych usług, których lekarz nie wykonuje w ramach umowy z NFZ. Więcej na temat stomatologii i wizyt u dentysty przeczytasz w serwisie Dentinfo.

Podczas wizyty dentysta zawsze zaczyna od przeglądu zębów i sprawdzenia ich dokładnego stanu. Upewnia się, jak wygląda wypełnienie, czy są oznaki próchnicy oraz stanów zapalnych. Warto powiedzieć, jeśli mierzymy się z jakimiś problemami z zębami.

Ile kosztuje wizyta u dentysty – konsultacje

W wypadku prywatnych wizyt u dentysty musimy liczyć się z tym, że każda usługa będzie kosztować. Ile kosztuje wizyta u dentysty, będzie zależało od poszczególnych czynników:

  • Ogólny przegląd jamy ustne 50-70 zł
  • Konsultacja oraz plan leczenie 70-100 zł
  • RTG jednego zęba 30-50 zł
  • Zdjęcie cefalometryczne 70-100 zł
  • Zdjęcie pantomograficzne 65-100 zł

Istotne jest to, że w cennikach przeważnie znajdziemy najniższą cenę. Zależnie od niektórych aspektów może ona wzrosnąć.

Ile kosztuje wizyta u dentysty, czyli koszt plomby

W ramach NFZ lekarz przeważnie proponuje wypełnienie kompozytowe w przypadku zębów od jedynki to trójki. Białe plomby przeważnie się nie wyróżniają i dosyć dobrze wyglądają. W przypadku pozostałych zębów stosuje się zwykle plomby szare z amalgamatu.

Jeśli idziemy na wizytę prywatną, cena jest zależna od wielkości wypełnienia oraz zastosowanego materiału. Przeważnie lekarze proponują plomby z materiałów światłoutwardzalnych. W takich sytuacjach koszt wypełnienia waha się między 150-200 zł, a znieczulenie 20-40 zł.

Ile kosztuje wizyta u dentysty – leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to leczenie, którego większość pacjentów unika jak ognia. Nikt nie przepada za nim. Jest to bowiem skomplikowany zabieg, dzięki któremu usuwa się chorobowo zmieniona miazgę zęba. Należy ja bowiem wyczyścić oraz zdezynfekować kanały zębowe, a korone się odbudowuje.

Ile kosztuje wizyta u dentysty? W tym przypadku należy liczyć się z większymi kosztami. Zwłaszcza że istnieje możliwość leczenia kanałowego pod mikroskopem.

  • Leczenie kanałowej i wypełnienie 1 zęba 330-455 zl
  • Leczenie kanałowe i wypełnienie dwóch powierzchni 450-630 zł
  • Leczenie kanałowe i wypełnianie na trzech powierzchnia 610-825 zł
  • Leczenie pod mikroskopem 350-500 zł
  • Odbudowa zęba 210-240 zł

Ile kosztuje wizyta u dentysty – wyrwanie zęba

Gdy zęba nie da się już ocalić, konieczne będzie jego usunięcie. Zauważmy jednak, że dentysta stara się jak tylko może przedłużyć trwałość uzębienia. A po ekstrakcję sięga w ostateczności.

Są to sytuacje, gdy ząb jest w stanie zapalnym, ma zaawansowaną próchnice, złamanie lub inne uszkodzenie.

Często tez usuwa się ósemki. Przeważnie są źle wykształcone, nie mieszczą się w jamie ustnej, ciężko je czyścić, prowadza do rozwoju próchnicy i powodują ból.

Podczas usuwania zęba zaczyna się od znieczulenia miejscowego. A ceny prezentują się następująco:

  • Usunięcie zęba 200-300 zł
  • Usunięcie zęba (chirurgiczne) 300-450 zł
  • Usunięcia zęba mądrości (chirurgiczne) 500-800 zł

Podsumowanie

Jak widać, to ile kosztuje wizyta u dentysty zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy udamy się do dentysty w ramach NFZ czy prywatnie. Poza tym na cenę wpływają też kwestie tego, jak wiele jest do zrobienia z naszymi zębami. Jeśli nie chcemy narażać się na zbyt wielkie koszty, warto po prostu zdecydować się na regularne wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Gdzie tanio kupić wkłady do instaxa i dodatki fotograficzne

Następny artykuł
Jak żyć oszczędnie

Jak żyć oszczędnie? Co zrobić, by nie żyć od wypłaty do wypłaty? Proste sposoby na oszczędzanie

Zobacz też