Obecnie wszystko drożeje – żywność, chemia, żłobki, przedszkola czy kursy doszkalające. Na wszystkie te rzeczy potrzebne są środki finansowe. Nagła utrata pracy może być bardzo bolesna. Nie każdy jest na tyle silny i ma wystarczające zasoby, aby przetrwać ciężki czas. Wtedy bardzo często pojawia się depresja. Jak się objawia? W jaki sposób można sobie pomóc? W naszym artykule odpowiemy na nurtujące cię pytania.
Pieniądze – czy to temat tabu?
Nadal w wielu kręgach uważa się, że o pieniądzach mówić nie wypada. Oczywiście finanse są prywatną sprawą, jednak aura tajemniczości jest zupełnie niepotrzebna. To właśnie z tego powodu wiele osób, które mają problemy finansowe, bardzo się tego wstydzi. Wystarczy przyjąć, że są one po prostu środkiem do zaspokajania potrzeb i konsumpcyjnych zachcianek. Dodatkowo często nie są ofiarowane raz na zawsze – czasem jest ich dużo, a innym razem ledwo wystarcza do tzw. pierwszego. Pieniądze i ich nieumiejętne wykorzystywanie mogą niestety przynieść opłakane skutki. Kilkunastotysięczne zadłużenia, brak na podstawowe opłaty i lekarza – z tym najczęściej przychodzą pacjenci do gabinetów psychiatrycznych jako czynnikami, które wpłynęły na pojawienie się depresji.
Depresja – choroba XXI wieku
Depresja przyjmuje różne oblicza – ma bardzo odmienne obrazy kliniczne, indywidualne dla każdej jednostki. Pojawia się zwykle w wyniku nadmiernego stresu, który trwa bardzo długo. Mówi się, że dużą rolę odgrywają także skłonności genetyczne. Czy przez brak pieniędzy można w nią popaść? Oczywiście, że tak. Zaczyna się niewinnie od gorszego nastroju, a skończyć się może naprawdę tragicznie – liczba samobójstw rośnie z roku na rok. Liczy się szybka reakcja i świadomość otoczenia. L4 na depresję nie jest czymś, czego należy się wstydzić, pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze!
Brak pieniędzy, a depresja – objawy
Choroby o podłożu psychicznym mają to do siebie, że wiele objawów jest bardzo podobnych. Liczy się szczegółowy wywiad ze specjalistą, który może postawić prawidłową diagnozę. Do głównych symptomów depresji można zaliczyć:
- brak energii do życia, apatię;
- obojętność we wszystkich sferach życia;
- brak apetytu;
- bezsenność;
- płaczliwość;
- skrajne emocje;
- niechęć do wykonywania codziennych czynności.
Depresja okiem pracodawcy – co dalej?
Większość ludzi pracuje na etat, co pozwala im na normalną egzystencję. Być może twoja depresja nie ma nic wspólnego z utratą zatrudnienia, a jest wynikiem długów odziedziczonych po bliskich? Bez względu na powód, pamiętaj, że możesz uzyskać w takiej sytuacji L4 od psychiatry.
W jaki sposób uzyskać L4 na depresję?
Depresja sama w sobie predysponuje do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Chory nie jest w stanie normalnie sprostać codzienności, a co dopiero obowiązkom w pracy. Lekarz wypisuje L4 w formie elektronicznej, po które najlepiej udać się osobiście. Coraz popularniejsze są także opcje konsultacji online, które sprawdzą się w dalszym przebiegu choroby.
Depresja z powodu braku pieniędzy – co możesz zrobić?
Depresja może przyjmować różny stopień nasilenia i zwykle trudno wówczas myśleć racjonalnie. Jeśli doprowadzisz swoje zdrowie do względnej poprawy np. za pomocą terapii lub środków farmakologicznych, pomyśl o:
- konsultacji z doradcą finansowym i prawnikiem;
- szczerej rozmowie z bliskimi na temat swoich problemów;
- możliwościach zwiększających twój dochód np. dodatkowa praca lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy;
- ograniczeniu wydatków na daną chwilę.
Depresja powstaje w wyniku wielu czynników. Niestety brak pieniędzy także ma wpływ na obniżenie nastroju i dolegliwości o tym podłożu. Nie ukrywaj swoich problemów i poproś o pomoc specjalistę, gdy tylko pojawi się kłopot.