Kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS-u?

Kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS? To pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu przedsiębiorców, których biznes nie przynosi oczekiwanych zysków, ale widzą szansę na poprawę w przyszłości lub takich, którzy prowadzą działalność sezonową.
kiedy zawiesić działalność żeby nie płacić zus

Prowadzenie własnej działalności nie zawsze jest tak opłacalne, jak mogłoby się wydawać. Zdarzają się tygodnie, a nawet miesiące, kiedy własny biznes przynosi straty, a dużą część z nich stanowią składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zawieszenie działalności pozwala zaprzestać ich opłacania, a co za tym idzie – przetrwać cięższe czasy. Sprawdziliśmy, kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS-u za kolejny miesiąc.

Co warto wiedzieć o możliwości zawieszenia działalności?

Zgodnie z artykułem 22 ustawy Prawo przedsiębiorców, każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub którego pracownicy przebywają na urlopach wychowawczych bądź macierzyńskich, ma prawo zawiesić wykonywaną działalność gospodarczą. Zawieszenie działalności musi trwać minimum 30 dni, a jego czas może być określony lub nieokreślony.

W bieżącym artykule opowiadamy, jak zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS. Jeśli natomiast rozważasz również całkowite zamknięcie przedsiębiorstwa, dowiedz się również, jak zlikwidować firmę, żeby nie płacić VAT od remanentu.

Zawieszenie działalności gospodarczej i co dalej – prawa i obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, nie ma prawa jej wykonywać i uzyskiwać z niej przychodów. Może natomiast na przykład: zabezpieczyć źródło przychodów, sprzedać dorobek firmy czy być poddany kontroli.

Kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS-u?

Zawieszenie działalności następuje za pomocą formularza CEIDG-1. Po zawieszeniu przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek społecznych oraz zdrowotnych. Zatem, kiedy zawiesić działalność, żeby nie płacić ZUS-u?

Zwolnienie z opłacania składki społecznej jest liczone od pierwszego dnia wskazanego we wniosku. Zawieszenie działalności w środku miesiąca powoduje konieczność opłacenia składek naliczonych proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności. Składka zdrowotna jest uwarunkowana wysokością dochodu i zawsze będzie musiała zostać uregulowana w całości.

Podsumowując, każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, ma prawo do zawieszenia działalności. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego na początku miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Gdzie tanio i smacznie zjeść we wrocławiu - przewodnik 2023

Następny artykuł
ile oszczędności mają polacy

Ile oszczędności mają Polacy? Najnowsze dane są niejednoznaczne

Zobacz też