Wino jest czymś znacznie więcej niż zwykłą zawartością alkoholu. Ma swoją historię i powstało już ponad 6000 lat temu. Był to nieodłączny składnik wielu dawnych kultur i cywilizacji. Jest to również napój społeczny, który łączy ludzi i umila czas podczas wspólnie spożywanych posiłków. Uznaje się także że ma właściwości prozdrowotne. Jak wybrać dobre wino, ile kosztuje dobre wino i dlaczego istotna jest konkretna odmiana winogron?
Od czego zależy wybór konkretnego wina?
Dobre wino z winogron (więcej przeczytasz o nim tutaj: https://naszewino.pl/wino-z-winogron) należy dobierać zawsze w zależności od okoliczności. Najczęściej kierujemy się posiłkiem, który będziemy spożywać. W większości przypadków czerwone wino kojarzy nam się z daniami mięsnymi oraz rybami. Jest to dość powszechne przekonanie, w którym jest dużo prawdy, ale wino pijemy w różnych okolicznościach.
Wybór dobrego wina zależy głównie od naszych indywidualnych doznań smakowych. Niektórym najbardziej smakują wina pełne, które są przyjemne w ustach, ale z kolei dość mocne, natomiast innym najbardziej będą odpowiadać wina łagodne, które można dopasować praktycznie do każdego dania.
Dużo zależy także od odmiany winogron. Jedni będą preferować wina bardziej słodkie a inni półsłodkie. Dobrze dobrane wino do konkretnego posiłku pozwoli wzmocnić smaki podczas spożywania. Niestety z powodu dużej różnorodności odmian winogron, wybór tego jednego jest niezwykle trudny.
Jak produkuje się wino z winogron?
Wino z winogron najwyższej jakości bardzo często dojrzewa przez wiele lat w dębowych beczkach. I tutaj czas dojrzewania jest różny w zależności od odmiany winogron. Decyzja może zależeć również od przyjętych regulacji albo indywidualnych decyzji winiarza.
We Francji dobrej jakości wino z winogron dojrzewa w beczkach około 18 miesięcy. W Hiszpanii butelki oznaczone crianza, reserva i gran reserva świadczą o tym, że wino dojrzewało około 2-3 lata.
Ile kosztuje dobre wino z winogron?
Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobre wino? Warto już na wstępie zaznaczyć, że wyższą cenę będzie miało wino, które dłużej dojrzewało niż to młode.
O jakości dobrego wina świadczą przede wszystkim takie cechy jak smak i zapach oraz kolor i budowa. W sklepie znajdziemy różne wina, z różnych odmian winogron, różnych roczników, przedziałów czasowych czy sposobu dojrzewania. Dlatego też przy zakupie odpowiedniego wina, należy zapoznać się z jego etykietą. Uzyskamy tam informacje na temat produkcji odmiany winogron, region z jakiego pochodzi wino, i rocznik. Natomiast my powinniśmy już samodzielnie nauczyć się rozpoznawać kolory i budowę, a także aromat wina.
Kolor powinien być intensywny i przejrzysty. Dobre wino z winogron utrzymuje odcień czerwieni. Jasne będzie można zauważyć w winie młodym, natomiast znacznie ciemniejsze w starszej produkcji. Jeśli chodzi o białe wino to, to dobrej jakości będzie miało intensywny, żywy i złocisty kolor.
Jak wybrać dobre wino?
Poszukując idealnego wina dla siebie, dobrze jest trochę poeksperymentować. Podczas kilku prób zdobędziemy doświadczenie i łatwiej nam będzie rozpoznawać dobre wino od tego słabej jakości.
Należy pamiętać, że o jego mocy decyduje głównie zawartość alkoholu. Te lekkie uważane są za wina nieprzekraczające 10,5%. Większą moc około 12,5% mają wina mocne. Z reguły tak jest, że wino słodkie będzie miało większą zawartość alkoholu niż wina wytrawne. Największą zawartość alkoholu około 16-18% posiadają wina specjalnie wzmocnione, w których widać już gęstą konsystencję, co jest czynnikiem wskazującym na wysokość zawartość alkoholu.
Na etykiecie znajdziemy także informacje dotyczące o smaku wina, owocowego, korzennego, itd. Nie jest tak jednak zawsze, dlatego warto podczas konsumpcji delikatnie smakować wino, aby w przyszłości mieć porównanie, która butelka nam najlepiej odpowiada.
Wino dobrej jakości będzie miało proporcjonalnie zrównoważone elementy takie jak alkohol i kwasy oraz cukier i taniny. Jeżeli kupimy wino, w którym występuje nadmiar jednego z tych czynników, to po spożyciu wystąpi u nas w ustach uczucie suchości albo cierpkości. Natomiast wino w najwyższą zawartością alkoholu niskiej jakości może popalić kubki smakowe.