W sierpniu bieżącego roku ruszył rządowy program mający wspierać kredytobiorców, którzy zdecydowali się pożyczyć pieniądze od banku i za ich pośrednictwem kupić, wybudować, wyremontować lub zmodernizować nieruchomość. Dzięki niemu każdy, kto wziął złotówkowy kredyt hipoteczny, będzie mógł zawiesić jego spłatę. Sprawdź, na jakich zasadach i ile można nie płacić rat kredytu!
Dla kogo dedykowany jest rządowy program wakacji kredytowych?
W sytuacji wysokiej inflacji spowodowanej załamaniem gospodarczym rząd postanowił pomóc kredytobiorcom i wprowadzić program: wakacje kredytowe. Czy się opłaca? Dla osób, które mają kredyty zabezpieczone hipoteką, z pewnością jest to korzystne rozwiązanie.
Program dedykowany jest osobom, które wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku i przeznaczyły go na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowym warunkiem jest zakończenie okresu kredytowania co najmniej na początku stycznia 2023 roku.
Ile można nie płacić rat kredytu?
Zastanawiasz się, ile rat kredytu można nie płacić dzięki programowi rządowemu? Jest to nawet 8 rat. Spłatę raty można zawieszać, stosując się do ściśle określonego harmonogramu. W 2022 roku będzie można zawiesić płatność łącznie na 4 miesiące, gdzie:
- 2 z nich będą w III kwartale 2022 roku;
- kolejne 2 z nich będą w IV kwartale 2022 roku.
W 2023 roku będzie można zawiesić płatność na kolejne 4 miesiące, gdzie:
- 1 miesiąc będzie mógł dotyczyć I kwartału;
- kolejny miesiąc będzie mógł dotyczyć II kwartału;
- kolejne zawieszenie będzie mogło mieć miejsce w III kwartale;
- ostatnie zawieszenie płatności raty będzie mogło mieć miejsce w IV kwartale.
To kredytobiorca będzie decydował, ile miesięcy wakacji wykorzysta. Zawieszenie będzie dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak również odsetkowej. Zawieszenie spowoduje wydłużenie okresu kredytowania bez konieczności opłaty dodatkowych odsetek z tego tytułu.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku w banku, w którym zostało zaciągnięte zobowiązanie. To banki będą decydowały, w jaki sposób udostępnią swoim klientom możliwość składania tego rodzaju dyspozycji. Najczęściej możliwe będzie dokonanie tego drogą online za pomocą aplikacji internetowej i tradycyjną za pośrednictwem wizyty w oddziale.
Podsumowując, odpowiedzią na pytanie: „Ile można nie płacić rat kredytu?” jest okres 8 miesięcy. Nie będą mogły one nastąpić kolejno po sobie, a będą musiały zostać rozdzielone pomiędzy poszczególne kwartały lat 2022 oraz 2023.