Alimenty płacone na dzieci wydają się nam czymś normalnym, jednak sytuacja odwrotna, kiedy to dziecko ma łożyć na swoich rodziców, często budzi zdziwienie, a nawet oburzenie. Pomimo to, tego rodzaju sprawy coraz częściej pojawiają się na sądowych wokandach. Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach rodzic może się domagać pieniędzy od swoich dzieci oraz kiedy nie trzeba płacić alimentów na rodziców.
Kiedy rodzic może otrzymać alimenty od swoich dzieci?
Jest niewiele sytuacji, kiedy ojciec nie musi płacić alimentów na swoje dzieci, nawet kiedy te są już pełnoletnie. Czy zatem w przyszłości będzie mógł on domagać się od nich alimentów na siebie?
Dziecko może zostać zobowiązane do spełniania obowiązku alimentacyjnego wobec swoich rodziców w sytuacji, kiedy ci znajdują się w niedostatku, nie pozostają w związku małżeńskim oraz jednocześnie nie zostały wobec nich zasądzone alimenty od byłego małżonka lub obecnego małżonka, jeśli rodzice przebywają w separacji. Jeśli rodzice mieli więcej dzieci, to obowiązek alimentacyjny dzielony jest pomiędzy nich w częściach, które odpowiadają ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Alimenty na rodziców: kiedy nie trzeba płacić?
Istnieje kilka sytuacji, kiedy nie trzeba płacić alimentów na rodziców. Pierwszą z nich jest niedostatek dziecka. Jeśli sąd uzna, że możliwości zarobkowe dziecka wynikające z posiadanego przez nie wykształcenia, zawodu, stanu zdrowia oraz sytuacji na rynku pracy nie pozwalają na spełnianie obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica, nie zasądzi alimentów.
Kolejną sytuacją, kiedy rodzic nie otrzyma od dziecka alimentów, jest ta, kiedy on sam nie znajduje się w niedostatku, a więc jego sytuacja pozwala na utrzymanie się lub poczynienie kroków, aby móc się utrzymać własnymi siłami.
Alimenty nie zostaną również zasądzone, kiedy byłyby niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Na tę przesłankę powołują się najczęściej dzieci od lat skonfliktowane ze swoimi rodzicami, gdzie konflikt ten wynika na przykład z faktu, iż rodzic:
- w przeszłości sam nie łożył na utrzymanie dziecka;
- znęcał się nad dzieckiem;
- porzucił dziecko;
- nie interesował się losem dziecka;
- w sposób niewłaściwy wykonywał władzę rodzicielską;
- wpadł w niedostatek z własnej winy.
Jest szereg sytuacji, kiedy nie trzeba płacić alimentów na rodziców. Przesłanką może być niedostatek dziecka, ale również brak zgodności obowiązku alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego, czy wysokie możliwości zarobkowe rodzica.