Czym jest strefa płatnego parkowania i kiedy nie trzeba płacić za parkowanie?

Zastanawiasz się, kiedy nie trzeba płacić za parkowanie i czy jest to w ogóle możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, czym jest strefa płatnego parkowania oraz przedstawiamy sytuacje, w których opłata za postój nie jest wymagana.
kiedy nie trzeba płacić za parkowanie

Wielu kierowców nie wie, czym dokładnie jest strefa płatnego parkowania. Dlatego warto dowiedzieć się, co oznacza to zagadnienie i kiedy nie trzeba płacić za parkowanie. Odpowiedzi z pewnością zaskoczą wielu posiadaczy prawa jazdy.

Strefa płatnego parkowania – co to jest?

Strefa płatnego parkowania to obszar wydzielony przez radę gminy w drodze uchwały (zgodnie z ustawą o drogach publicznych). Postój pojazdów na takim określonym terenie znajdującym się przy drogach publicznych jest odpłatny. Rada gminy poza określeniem tego obszaru, ustala również wysokość opłaty oraz sposób jej pobierania, na przykład poprzez inkasentów.

Jak oznakowana jest strefa płatnego parkowania?

Strefa płatnego parkowania musi zostać odpowiednio oznakowana. Przy wszystkich wjazdach na ten obszar powinny znajdować się znaki D-44 (strefa płatnego parkowania), zaś przy wyjazdach znaki D-45 (koniec strefy płatnego parkowania). Co więcej, muszą być one prawidłowo umieszczone, czyli po prawej stronie drogi odprowadzającej lub doprowadzającej ruch do obszaru płatnego parkingu. Dodatkowo na znaku D-44 powinno wskazać się sposób wnoszenia opłaty na danym terenie, który także powinien być dokładnie wyznaczony i opisany (znakami pionowymi lub poziomymi).

Wysokość opłaty za parking w strefie płatnego parkowania

Wysokość opłaty określana jest przed radę gminy. Zazwyczaj wynosi ona około kilku złotych za pierwszą godzinę postoju. Kwoty nie są uregulowane przepisami prawnymi, dlatego w każdej strefie może obowiązywać inna stawka za parkowanie. Istotną kwestią jest tutaj to, że opłaty obowiązują w określone przez daną gminę dni robocze. Mogą być pobierane w konkretnych godzinach lub całodobowo – to także ustalane jest przez tę radę.

Kiedy nie trzeba płacić za parkowanie – przykłady

Kiedy nie trzeba płacić za parkowanie? Istnieje kilka sytuacji, w których nie należy uiszczać opłaty, a mianowicie:

  • postój samochodu na obszarze nieprawidłowo oznaczonym;
  • postój samochodu w miejscu nieprawidłowo wydzielonym;
  • postój samochodu w weekendy (sobotę i niedzielę);
  • postój samochodu poza określonymi płatnymi godzinami;
  • postój samochodu poza miejscami wyznaczonymi (na przykład na trawniku, na poboczu, na obszarze wyłączonym z ruchu, w bramie).

Warto zapamiętać, że w tych przypadkach nie trzeba dokonywać żadnych opłat w parkomacie.

Co grozi za brak opłaty parkingowej?

Czy za brak opłaty parkingowej może coś grozić? Niestety tak. Nie jest to co prawda wykroczenie, ale za brak płatności można spodziewać się mandatu w postaci opłaty administracyjnej, której wysokość ustalana jest również przez radę gminy i nie może przekroczyć 50 złotych. Nieopłacenie mandatu skutkować będzie przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej lub do urzędu skarbowego. Warto dodać, że kara nakładana jest na właściciela pojazdu, chyba że udowodni on, że pojazd użytkowany był przez inną osobę.

Jak można płacić za parking?

Podstawową formą płatności za miejsce parkingowe jest gotówka. Przyjmowana jest ona w parkomatach, w których podaje się numer rejestracyjny danego pojazdu i wrzuca wyznaczoną kwotę za czas parkingu. Coraz więcej urządzeń umożliwia dokonywanie opłaty za pomocą kart płatniczych, co jest zdecydowanie praktyczniejsze od tradycyjnej gotówkowej formy zapłaty. Nowszym sposobem są specjalne aplikacje internetowe na smartfonach, dzięki którym można szybko dokonać płatności internetowej, bez konieczności pobierania biletu papierowego. Taka usługa nie jest jednak dostępna w każdej strefie parkingowej.

Warto wiedzieć, kiedy nie trzeba płacić za parkowanie, a kiedy opłata jest wymagana. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek w postaci mandatów lub wezwań do zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przeżyć za 50 zł tygodniowo

Jak przeżyć za 50 zł tygodniowo?

Następny artykuł

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze i pomnażać oszczędności na kontach i lokatach bankowych

Zobacz też