Wcale nie musisz żyć w całkowitej ascezie i bez cywilizacyjnych wygód, aby skutecznie ograniczyć marnotrawstwo. Rozsądne gospodarowanie zasobami ma znaczenie dla twojej sytuacji osobistej, wpływa też m.in. na stan środowiska naturalnego. Na listach tego, czego nie powinno się marnować, najczęściej powtarzają się te same rzeczy – jedzenie, woda, prąd i gaz, pieniądze. Jednak to jeszcze nie wyczerpuje tematu. W końcu nie wszystko da się łatwo przeliczyć na złotówki, euro czy dolary. Nie zapominaj o wartościach niematerialnych!
Eksperci pytani o to, czego nie powinno się marnować, zwykle mówią o żywności
Według danych zebranych przez różne instytucja w ramach akcji PROM (Program Racjonalizacji i Ograniczania Marnotrawstwa Żywności), w Polsce co roku na śmieci trafia ok. 5 milionów ton jedzenia. Za 60% tego odpowiadają gospodarstwa domowe. Jak to się przekłada na sytuację pojedynczych konsumentów? Według szacunków z 2020 r. każda osoba w kraju co miesiąc marnuje żywność o równowartości 50 zł. Straty stricte finansowe to nie jedyny problem związany z tym, czego nie powinno się marnować. Wyrzucanie artykułów spożywczych powoduje:
- ograniczanie zasobów naturalnych, w tym wody;
- nadprodukcję samej żywności oraz opakowań z plastiku, folii, papieru;
- wzrost ilości odpadów, które trzeba zgromadzić, zabezpieczyć lub przetworzyć;
- zwiększenie zbędnej emisji gazów cieplarnianych.
Ciężko zarobionych pieniędzy nie powinno się marnować na głupstwa
To samo dotyczy środków otrzymywanych w ramach różnych form wsparcia czy programów socjalnych. Niektórym osobom trudno zauważyć, jak domowy budżet niemal dosłownie przecieka im przez palce. Mnóstwo drobnych kwot tu i ówdzie potrafi się złożyć na dziesiątki, setki złotych wydanych bez żadnej korzyści w ciągu miesiąca! Dla wielu osób pieniądze znajdują się na szczycie piramidy tego, czego nie powinno się marnować. Największe zagrożenia dla twoich finansów to:
- usługi subskrypcyjne, z których korzystasz rzadko lub w ogóle:
- streaming filmów, seriali, transmisji sportowych, muzyki;
- abonamenty sieci telewizyjnych i komórkowych;
- podwyższony status użytkownika (w serwisie lub sklepie online, płatne programy lojalnościowe);
- łapanie się na reklamy, promocje i „okazje” w sklepach;
- zawyżanie rachunków z twojej winy, na przykład poprzez:
- zostawianie zapalonego światła, odkręconego kranu;
- ogrzewanie mieszkania przy otwartych oknach;
- gotowanie bez przykrywki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w finansach, wejdź na stronę: https://infojob.pl/praca-w-finansach
Czego nie powinno się marnować – czasu nie kupisz za żadne pieniądze
Rozrywka i odprężenie się są oczywiście ważne. Pozwalają się zregenerować, zebrać energię na kolejne dni oraz wyzwania. Rzecz w tym, że istnieje wiele sposobów na fizyczny i psychiczny odpoczynek. Może warto obejrzeć film z przesłaniem, dokument skłaniający do refleksji, zamiast produkcję niskich lotów, przy której „wyłącza się mózg”? Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność. Aby spożytkować wolny czas możliwie najlepiej, możesz:
- obcować z kulturą;
- pracować nad kondycją i sprawnością fizyczną;
- kształcić się i rozwijać w kierunku, który zaprocentuje w przyszłości;
- pielęgnować hobby;
- dbać o relacje z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.
Niektóre z opisanych powyżej metod możesz wprowadzić do swojego życia od razu, bez najmniejszego wysiłku. Nad innymi nawykami trzeba będzie trochę popracować. Trudno zmieniać wieloletnie przyzwyczajenia, ale z pewnością ci się to opłaci. A czego nie powinno się marnować według ciebie? Wypowiedz się w komentarzu i opisz swoje sposoby!