Jeśli pobierasz niewielkie wynagrodzenie zapewne trudno ci cokolwiek odłożyć na tzw. czarną godzinę. Z drugiej strony wiesz, że posiadanie oszczędności daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga odnaleźć się w trudnych czasach. Chcesz odkładać, ale nie wiesz jak? Przed tobą dwie możliwości – zwiększenie zarobków lub redukcja wydatków/kosztów. Co wydaje ci się łatwiejsze do osiągnięcia? Sprawdź nasze wskazówki.
Niskie zarobki? Zwiększ swój dochód!
Niska pensja zmusza do rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, często popycha też do działania – wiele osób decyduje się szukać nowej pracy lub dodatkowego źródła dochodu. Jeśli i ty otrzymujesz niesatysfakcjonujące wynagrodzenie, zastanów się, co możesz zrobić. Czy masz możliwość dorobienia? Wiele osób wykorzystuje swoje umiejętności i chwyta się zajęć jak prowadzenie bloga, sprzedaż własnoręcznie wykonanych przedmiotów, korepetycje itp.
Dodatkowe zajęcia w wolnej chwili mogą pomóc podreperować domowy budżet. Zarobione pieniądze możesz odkładać na konto oszczędnościowe. Możesz też zacząć rozglądać się za lepiej płatną posadą. Być może znajdziesz inne źródło dochodu. Jeśli jednak uważasz, że ten sposób nie jest dla ciebie, musisz nauczyć się ograniczać wydatki, ciąć koszty. To pozwoli ci poprawić sytuację finansową.
Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?
Zacznij od analizy wpływów i wydatków. Podlicz rachunki, sprawdź, ile wydajesz na jedzenie, a ile na własne przyjemności. Po kilku miesiącach przyglądania się kosztom będziesz wiedzieć, na co wydajesz najwięcej. Zastanów się, gdzie możesz poszukać oszczędności, czego kupujesz za dużo, które rachunki pochłaniają sporą część pieniędzy. Taka analiza to klucz do sukcesu. Dowiesz się, jak gospodarujesz środkami finansowymi i co musisz zmienić.
Jakie masz możliwości? Na czym oszczędzić? Przede wszystkim planuj wszystkie wydatki, nawet codzienne zakupy w osiedlowym sklepie. Nie kupuj bez zastanowienia, tylko dlatego, że coś może się przydać. Wybieraj to, czego rzeczywiście potrzebujesz. Nad droższym zakupem zastanów się kilka razy, nie ulegaj reklamie i wierz w każdą promocję. Nie musisz kupować nowej pralki, tylko dlatego, że właśnie pojawiła się atrakcyjna oferta.
Obniżaj wysokość rachunków
Kolejnym punktem, nad którym musisz się pochylić, są rachunki za wodę, prąd, gaz, czynsz. Na wysokość niektórych nie masz wpływu, jednak inne możesz starać się obniżyć. Najważniejsze są codzienne nawyki, proste, ale przynoszące wymierne korzyści. Bierz prysznic, a nie długą kąpiel w wannie pełnej wody, gaś światło, gdy tylko to możliwe, kup zmywarkę do naczyń. Sprawdź szczelność instalacji wodnej, wymień żarówki na energooszczędne, uszczelnij okna.
Sprawdź, czy nie przepłacasz za telefon lub Internet. Może warto zmienić dostawcę, sieć. Od czasu do czasu skorzystaj z komunikacji miejskiej lub organizuj dojazd do pracy w grupie. W ten sposób zmniejszysz koszty za paliwo i eksploatację samochodu.
Nawet gdy niewiele zarabiasz możesz nauczyć się oszczędzania. Być może zajmie ci to trochę czasu, ale na pewno przyniesie efekty. Spróbuj wprowadzić w życie kilka naszych wskazówek i sprawdź, czy działają!