Jak płacić mniejszy VAT? Obowiązki podatkowe dla wielu firm stanowią największe zmartwienie. Niejedno przedsiębiorstwo boryka się z coraz większymi daninami na rzecz państwa, które co tu dużo mówić, powodują, że biznes staje się coraz mniej rentowny. Podatek VAT oraz dochodowy, do tego składki ZUS to tylko początek długiej listy wysokich kosztów, które przedsiębiorca musi ponieść. Dlatego postanowiliśmy napisać ten artykuł, w którym podajemy kilka sposobów, które pozwalają zapłacić mniejszy podatek dochodowy.
Koszty uzyskania przychodu, a podatek dochodowy
W pierwszej kolejności należy zapoznać się podstawowymi informacjami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodu, bowiem jest to warunek konieczny do zrozumienia, dlaczego firmy mogą „odliczyć coś od podatku” i „wpuścić coś w koszty”.
Ale jakie konkretnie korzyści daje nam owy koszt? O wydatek (koszt) wykazany koszt uzyskania przychodu pomniejsza się przychód. W efekcie uzyskujemy dochód, który po odjęciu odliczeń podlega opodatkowaniu stawką podatku dochodowego. To ważne rachunki bowiem, im mniejszy będzie dochód, tym mniejszy podatek od niego trzeba zapłacić do urzędu skarbowego.
Nie wszystko może być kosztem
Koszty mogą stanowić wyłącznie te dobra, które są niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej. Nie można więc zakupić laptopa dla męża, jeżeli ten nie pracuje w przedsiębiorstwie, a urządzenie wykorzystywałby do celów prywatnych.
Jak płacić mniejszy VAT i oszczędzić pieniądze?
Biorąc pod uwagę nieustannie rosnące podatki i kolejne tzw. dobrowolne daniny publiczne w Polsce, nikogo nie dziwi fakt, że przedsiębiorcy szukają kolejnych kosztów, które nawet w najmniejszym stopniu pozwolą zapłacić niższy podatek dochodowy fiskusowi. Dlatego przygotowaliśmy listę z pomocnymi informacjami dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.
Odlicz wydatki na paliwo i samochody służbowe
Wydatek, który jest ponoszony przez znaczną większość przedsiębiorstw to opłaty za użytkowanie samochodów. W tym rodzaju kosztów można uwzględnić nie tylko benzynę, ale również koszty obowiązkowego ubezpieczenia, obligatoryjnych przeglądów oraz codzienną eksploatację pojazdu, np. wymianę oleju, naprawy i wcześniej wspomniane tankowanie paliwa. W rezultacie każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu, ma możliwość zapłacenia niższego podatku VAT.
Niemniej jednak kwestia paliwa jest jednak odrobinę bardziej złożona, bowiem ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia w tym zakresie. Mianowicie nie każdy przedsiębiorca ma może odliczyć 100% podatku w tym obszarze. Jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych jak i służbowych to istnieje możliwość odliczenia tylko połowy poniesionych kosztów, czyli 50%.
Wybierz korzystną dla siebie formę opodatkowania
To, co teraz przeczytasz to nie żart, ale… polski system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych na całym świecie. Dlatego, zanim założysz firmę, umów się na spotkanie z doradcą podatkowym i prawnikiem, aby opowiedzieć o swoim pomyśle na biznes, a on powinien doradzić ci najkorzystniejsza dla ciebie formę opodatkowania działalności gospodarczej.
Koszty obsługi
Jeżeli korzystasz z usług biura księgowa, agencji reklamowej, radcy prawnego etc. to wiedz, że ich usługi stanowią koszt uzyskania dochodu, bowiem są to obszary niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Rozliczaj posiłki służbowe
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w ramach firmy można również rozliczyć posiłki. Jeżeli jako właściciel firmy (lub twój pracownik) zaprasza kontrahenta na kolację, obiad lub lunch o charakterze biznesowym to wlicza się to w koszt. Wystarczy przy rozliczeniu poprosić restauracje o wystawienie faktury za usługę gastronomiczną.
Biuro to również koszt
Jeżeli wynajmujesz lokal, w którym prowadzisz biuro, to nie zapominaj, że to także koszt, który możesz odliczyć od podatku. Ponadto prowadzenie biura również generuje duże koszty, m.in.: opłaty za internet, wodę, ogrzewanie czy system alarmowy. Każdy przedsiębiorca w tej kwestii ponosi duże wydatki, co pozwali obniżyć podatek VAT.
Smartwatch zamiast zegarka
Prawdopodobnie tego nie wiesz, ale polskie prawo dopuszcza smartwatche do odliczenia od podatku. Tym samym właściwe organy wykazały, że zegarek nie podlega takiemu odliczeniu. Należy mieć to na uwadze przy prośbie o fakturę.
Inwestuj w kompetencje pracowników
Aby zapłacić mniejszy podatek VAT, z powodzeniem można finansować rozwój swój i swoich podwładnych. Chodzi o różnego rodzaju szkolenia, kursy, warsztaty, licencje, a nawet studia podyplomowe. W efekcie wygenerujesz dodatkowe koszty, które pomniejszą podatek VAT, jednocześnie pozwala to na rozwój firmy. W temacie edukacji warto też wspomnieć, że odliczeniom podlegają również podręczniki tematyczne i prasa branżowa. To wszystko stanowi inwestycję w biznes, którą można odliczyć od podatku.
Dodatkowe koszty transportu
Często prowadzenie działalności wiąże się z podróżami służbowymi. Być może musiałeś lecieć, negocjować kontrakt na drugi koniec kontynentu, wysłać pracownika w jednodniową delegację szybkim pociągiem, albo wrócić taksówką z biznesowej kolacji. Ponadto jeżeli wyjazd wymagał noclegu, ten również wlicza się w poczet kosztów poniesionych na rzecz prowadzenia działalności. W efekcie jako przedsiębiorca zapłacisz mniejszą kwotę VAT.
Rozwijaj firmę
Każdy kolejny zakup do firmy stanowi koszt, który pomniejsza podatek dochodowy. Zakup środków trwałych stanowi jeden z najpowszechniejszych sposobów na zmniejszenie wysokości podatku dochodowego. Nie wiesz, co możesz kupić? Prawdopodobnie w każdej firmie niezbędne są laptopy, monitory, drukarki, niszczarki do dokumentów, telefony, ale nie tylko, bo może też należy wyposażyć zaplecze socjalne dla pracowników, w których niezbędna jest lodówka, czajnik, ekspres do kawy i kuchenka mikrofalowa. To wszystko może stanowić typowe koszty firmowe, czyli wydatki związane z prowadzeniem działalności, a tym samym pomniejsza należną kwotę podatku dla fiskusa.
Jak widzisz, zwiększenie kosztów pozwala na rozliczanie podatku dochodowego na nieco korzystniejszych warunkach. Jednak jeżeli masz wątpliwości albo jesteś przed założeniem działalności, to najlepiej skontaktuj się z doradcą podatkowym, który doradzi w tej kwestii.